Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Zaptimi i plazheve/ Procedohen 8 administratorë lokalesh në Vlorë, Himarë dhe Sarandë

Capture-1-780x405

Policia e Shtetit, në kuadër të operacionit ‘Bregdeti ynë’ ka vijuar aksionet për lirimin e hapësirave bregdetare të zaptuara në mënyrë të kundërligjshme. Ajo është ndalur në zonën Vlorë – Himarë – Sarandë, ku njofton se janë proceduar 8 administratorë subjektesh, të cilët akuzohen për veprën penale ‘Pushtimi i tokës’.

Njoftimi i plotë i policisë:

Vlorë, Himarë, Sarandë/ Vijon operacioni “Bregdeti ynë”, për lirimin e hapësirave bregdetare të zaptuara në mënyrë të kundërligjshme.

Procedohen penalisht 8 administratorë subjektesh, për veprën penale “Pushtimi i tokës”.

Në vijim të fazës së dytë të operacionit “Bregdeti ynë”, gjatë ditës së djeshme në plazhin e Zvërnecit, Radhimës, Himarës dhe Sarandës janë liruar 8 parcela bregdetare të zaptuara në mënyrë të kundërligjshme me shezlongë e çadra.

Në zbatim të planit operacional të hartuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit “Për kontrollin e vijës bregdetare në drejtim të zaptimit të vijës bregdetare nga subjekte apo persona të cilët nuk janë konfirmuar nga e-Albania”, Task-Forca e veçantë në përbërje të së cilës janë 2 grupe FNSH, shërbime të Komisariatit të Policisë Vlorë, Himarë dhe Sarandë, Policia Bashkiake, Inspektorati i Territorit të kontrollit dhe zyra e Tatimeve të bashkisë Vlorë, gjatë verifikimeve  dhe kontrolleve të ushtruara ditën e djeshme në territorin e plazhit në Zvërnec, Radhimë, Himarë dhe Sarandë, evidentuan 8 subjekte pa leje, 2 në Zvernec, 2 në Radhimë, 3 në Himarë dhe 1 në Sarandë ku janë hequr 132 shezlongë dhe 66 çadra.

Në vijim të veprimeve procedurale, nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Vlorë, Himarë dhe Sarandë u proceduan penalisht administratorët e lokaleve, shtetasit: P. R., S. T., M. B., G. C., V. K., I. S., V. K., dhe  F. K., për veprën penale “Pushtimi i tokës”.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

Leave a comment