Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Kura me vaj ulliri dhe lule kamomili për pastrimin e gjakut

-800-0-b29724fb52f5f1258126de1ff7f76181

Të pasura me ushqyes të ndryshëm, fibra dhe an tioksidantë, hurmat arabike janë të njohura në të gjithë botën dhe konsumohen si fruta të thata. Ato cilësohen si mjaft thelbësore për rritjen normale, zhvillimin dhe mirëqenien e përgjithshme.

Ato plotësojnë nevojën tonë për energji dhe e rigjallërojnë trupin në çast. Për këto cilësi, ato tradicionalisht shërbyen për të thyer agjërimin gjatë Muajit të Ramazanit që nga kohërat e lashta. Hurmat përmbajnë antioksidantë polifenolikë flavonoidë, të njohura si taninet.

Taninet janë të njohura të kenë antiinfektive, antiinflamatore dhe antihemorragjike (parandalojnë tendencat e lehtë të gjakderdhjes). Ato janë burime të vogla të vitaminës A, e cila dihet se ka veti antioksiduese dhe thelbësore për shikimin. Përveç kësaj, konsumi i frutave natyrore të pasura me vitaminë A është i njohur për të ndihmuar në mbrojtjen e kancerit të mushkërive dhe të gojës. Ata përbëjnë gjithashtu flavonoidet antioksiduese si ß-carotene, lutein dhe zeaxanthin.

Këta antioksidantë mbrojnë qelizat dhe strukturat e tjera në trup nga efektet e dëmshme të radikalëve pa oksigjen. Hurmat arabike janë burim i shkëlqyer i hekurit. Më tej, ato janë burime të shkëlqyera të kaliumit, i cili ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut. Në këtë mënyrë ato ofrojnë mbrojtje kundër infarktit dhe sëmundjeve koronare të zemrës. Ato janë të pasura me minerale si kalcium, mangan, bakër, dhe magnez.

Kalciumi është një mineral i rëndësishëm, që është një përbërës thelbësor i kockave dhe dhëmbëve dhe kërkohet nga trupi për tkurrjen e muskujve, koagulimin e gjakut dhe përçimin e impulseve nervore. Bakri është i nevojshëm për prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Magnezi është thelbësor për rritjen e kockave.

Leave a comment