Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Operacioni “Shpirti”, zbardhen emrat e personave të përfshirë në trafikun e drogës

Screenshot_3-1

Zbardhen emrat e personave të akuzuar si të përshirë në rrjetin e drogës nga Shqipëria në Italia e më tej drejt vendeve të tjera të Europës.

Gjatë konferencës së përbashkët për mediat mes përfaqësuesve të autoriteteve shqiptare të angazhuara në operacion, atyre italiane dhe Eurojust, u bë e ditur se janë lëshuar orët e fundit 28 urdhër-arreste, nga të cilat 18 janë ekzekutuar deri më tani.

Personat ndaj të cilëve janë leshur urdhër-arrestet janë:

 1. Geri Zylyftari
 2. Erind Zylyftari
 3. Arjan Zylyftari
 4. Artur Krasniqi
 5. Ilirjan Balla
 6. Maksim Sota
 7. Festim Lelaj
 8. Shkelzen Daci
 9. Eltjon Bregasi
 10. Paul (Agustin) Deda
 11. Hekuran Marku
 12. Hamid Seferi
 13. Leonidha Sejdiaj
 14. Ilir Gaba
 15. Luan zylyftari
 16. Cezar Gjomemo
 17. Saimir Kurti
 18. Malton Lleshi
 19. Erind Hysomemaj
 20. Klajdi (Ademi) Hysomemaj
 21. Toni (Elton) Kushi
 22. Erion Hoxhara
 23. Shkelzen Kamberi
 24. Bernard Tahiraj
 25. Matenglen Caci
 26. Aleks Memaj
 27. Jovan Memaj
 28. Aleksander Neco

Ndaj Luan Zylyftarit, Artur Krasniqit, Ilirjan Ballës dhe Maksim Sotës është caktuar në mungesë masa e arrestit në shtëpi, ndërsa ndaj 24 personave të tjerë masa e arrestit me burg.

Më herët, janë lëshuar edhe 10 urdhër-arreste, mes të cilëve 5 janë të arrestuar dhe 5 janë në kërkim:

 1. Jovan Memaj
 2. Benard Tahiraj
 3. Erjon Hoxhara
 4. Malton Lleshi
 5. Shkëlzen Daci
 6. Eltjon Bregasi
 7. Paul (Agustin) Deda
 8. Hekuran Marku
 9. Hamid Seferi
 10. Leonidha Sejdiaj

Gjatë konferencës, u bë me dije se gjatë hetimit disavjeçar të këtij procedimi janë sekuestruar mbi 6 ton lëndë narkotike dhe janë nxjerrë masa sigurimi për më shumë se 80 persona.

Leave a comment