Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

U zgjodh kreu i ri i Partisë Demokratike të Kosovës, vizitën e parë Memli Krasniqi e ka rezervuar për …

4-900x600-780x405

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi ka qëndruar sot për vizitë tek familja e ish-presidentit Hashim Thaçi në Burojë të Skenderajt dhe tek familja e ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli në Mitrovicë.

Gjatë takimeve në dy familjet e ish-themeluesve të UÇK-së dhe PDK-së, Krasniqi ka shkruar në faqen e tij në ‘Facebook’ se Kosova mburret me ta dhe e pret kthimin e tyre, sepse siç ka thënë ai, e tillë ishte lufta për çlirim – e drejtë, e pastër dhe fitimtare.

“Në Burojë dhe në Mitrovicë, në dy shtëpitë atdhetare që ishin frymëzim për çdo mendje e zemër patriotike, për t’i takuar prindërit dhe familjarët e dy liderëve tanë që shënuan historinë e përpjekjeve të shqiptarëve të Kosovës për liri, pavarësi dhe shtet-ndërtim, Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli”, thuhet në postim.

“Malli për djemtë e tyre, që padrejtësisht po mbahen në Hagë, është i madh. Sytë e tyre e flasin këtë, ashtu siç balli i tyre e rrëfen një jetë të tërë me sakrifica. Por, krenaria për bijtë e tyre dhe për vlerat e tyre kombëtare – i mund të gjitha. Kosova mburret me ta dhe e pret kthimin e tyre triumfues, sepse e tillë ishte lufta për çlirim – e drejtë, e pastër dhe fitimtare”, ka thënë kreu i PDK-së Memli Krasniqi.

Krasniqi ka shënuar ndër vizitat e para si kryetar i PDK’së tek familjarët e ish-krerëve të këtij subjekti politik, të cilët po gjykohen në Hagë për krime lufte.

 

Leave a comment