Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Akuzohen për trafikim droge nga Shqipëria në Itali, prokuroria jep pretencën për 10 të arrestuar

dr

Prokuroria ka kërkuar 90 vjet burgim për të arrestuarit e një mega operacioni të akuzuar për “lumenj droge” nga Shqipëria në Leçe e Brindizi të Italisë.

Më 27 maj të një viti më parë u arrestuan 9 persona. Pesë nga këta përfunduan në burg, katër të tjerët në arrest shtëpie dhe sot të gjithë janë në bankën e të akuzuarve dhe përballen me kërkesën nga prokuroria për t’i burgosur me disa vjet.

Prokurori i antimafias Giovanna Cannarile kërkoi dënimin e tyre, duke koordinuar hetimet që çuan në operacionin “San Silvestro”.

Në veçanti, prokurori ka kërkuar:

-20 vjet për Teodoro Vindice , 55 vjeç, nga Brindisi;

-12 vjet e dy muaj për Vitantonio Roma , 46 vjeç, nga Brindisi;

-8 vjet, 10 muaj dhe 20 ditë për Antonio Summa , 29 vjeç, nga Brindisi;

-3 vjet e gjysmë, plus një gjobë prej 32 mijë eurosh, për Claudio Rillo , 56 vjeç, nga Brindisi;

-4 vjet, 3 muaj, 10 ditë, plus një gjobë prej 44,790 mijë euro për Mario Epicoco , 40, nga Brindisi;

-3 vjet, 4 muaj, plus një gjobë prej 28 mijë eurosh, për Geraldo Ismailaj , një 42-vjeçar shqiptar, me vendbanim në Valsamoggia (Bolonjë);

-18 vjet për Alban Limaj , shqiptar 33-vjeçar;

-8 vjet e 8 muaj për Erfan Bajrusi, 25 vjeç nga Lecce që jeton në Casalabate;

-8 vjet e 8 muaj për 29-vjeçarin shqiptar Alvaro Aliaj që banon në marinën Lecce të Frigole.

-Dënimi i kërkuar për të akuzuarin e dhjetë, Cosimo Conte , 52 vjeç, nga Francavilla Fontana, është një vit e 8 muaj , i cili në këtë procedim ishte nën hetim i lirë për ndihmë ndaj grupit. Ai u përpoq të gënjente në lidhje me anijen, të së cilës ai dukej se ishte pronar, kur u ndalua në 5 korrik 2018 me një ngarkesë prej 950 kg marijuanë.

Gjatë operacionit 15 individë u arrestuan në flagrancë, u raportuan 24 të tjerë që besohet se i përkisnin organizatës dhe u sekuestruan sasi të mëdha droge (3,750 kg marijuanë, 50 hashash, mbi një kilogram kokainë dhe një kilogram heroinë) dhe nëntë automjete (gjashtë anije dhe tre vetura).

Operacioni u krye në bashkëpunim me departamentin e operacioneve detare të Barit, dhe falë bashkëpunimit të konsoliduar me autoritetet e policisë shqiptare, përmes bërthamës kufitare detare të Guardia di Finanza të vendosur në Durrës.

Tani, gjyqtarja Laura Liguori do të vendosë fatin e të pandehurve para të cilëve diskutimet e mbrojtjes do të vazhdojnë në seancën e ardhshme më 19 korrik.

Leave a comment