Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

“Jam daltonik, shpesh nuk i dalloj shokët e ekipit…” Ylli i Danimarkës tregon patologjinë e tij!

b-780x405

“Përshëndetje, unë quhem Thomas. Desha t’i them dëgjuesit më parë se edhe unë jam daltonik, mund të ndodhë. Ditën tjetër, për shembull, kur isha në fushë u përpoqa të dalloja fanellat dhe e kisha të vështirë”…

Autoparlanti i radios DRP3 qëndron i heshtur për një moment, para se të pyesë: “Për cilën skuadër luan?”.

Thomas përgjigjet se ai luan për ekipin kombëtar të futbollit të Danimarkës.

Në radio përpiqen të sigurohen për identitetin e tij, sepse në anën tjetër të telefonit është Delaney, mesfushori i udhëtimit danez në gjysmëfinale kundër Anglisë në EURO 2020.

Kathryn Albany-Ward, themeluese e një shoqate që merret me njohjen e problemeve që lidhen me verbërinë e ngjyrave, shpjegoi se si Delaney është një nga sportistët e parë – dhe futbollisti i parë – që zbuloi këtë problem.

Pas Danimarkë-Meksikë në 2018, mesfushori telefonoi në radio për të dhënë afërsinë e tij te një të ri që vuan nga patologjia e tij.

Të dy ekipet kishin pantallona të shkurtra të bardha dhe ai nuk mund ta kuptonte se kush po luante me të.

Mbërritja disa muaj më vonë te Borussia Dortmund ku është edhe sot, por karriera e tij ka pasur edhe luhatje, edhe pse sot është është një nga shtyllat e Danimarkës i cili, falë golit kundër Çekisë, do të luajë në Ëembley për biletën e finales.

Praktikisht, Delaney vuan nga daltonizmi dhe e sfidon atë në fushë, edhe pse e ka të vështirë shpesh…

Leave a comment