Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Publikohen pamjet marramendëse të pallatit veror të Erdogan/ Reagime të forta në Turqi

omg

Fotot e vendpushimit luksoz presidencial të presidentit turk Tayyip Erdogan po qarkullojnë në rrjet dhe po shkaktojnë reagime të forta tek njerëzit, në një kohë kur kriza ekonomike dhe varfëria po mbizotërojnë në vend.

Megjithëse “pallati” i verës ka përfunduar që nga viti 2019, vetëm sot turqit ishin në gjendje të shihnin fotot e tij, pasi hyrja në këtë zonë është e ndaluar dhe rrethohet me një gardh të gjatë dhe të lartë. Arkitekti i projektit Şefik Birkiye ngarkoi në llogarinë e tij personale në Twitter përshkrime fotorealistike të vilës, e cila mbulon një sipërfaqe shumë të madhe dhe ka 300 dhoma, një pishinë private dhe një plazh privat.

Kompleksi përfshin pesë ndërtesa, në Gjirin e Okluk të Marmaris, dhe në Turqi ka reagime masive si nga deputetët e opozitës ashtu edhe nga organizatat mjedisore, për shkak të kostos së pakonceptueshme, por edhe të katastrofës së madhe mjedisore që ndërtimi i tij ka shkaktuar. Sipas një vlerësimi të kryer janë shpenzuar rreth 85.6 milion dollarë për ndërtimin e tij, ndërsa rreth 50,000 pemë u prenë për të ndërtuar një rrugë hyrje 17 kilometra në vendpushim dhe një thes rëre u hap për ta bërë atë një plazh privat.

Humbja e dukshme e parave publike nga shoqëruesit e Erdogan vlerësohet se do të dëmtojë presidentin turk dhe partinë në pushtet në zgjedhjet e ardhshme në vend. Për më tepër, koha kur Erdogan ishte një njeri i thjeshtë, që vinte nga një lagje e varfër e Stambollit, kaloi në mënyrë të pakthyeshme, duke i lënë vendin luksit absolut, në pallatet luksoze, dhjetëra makina presidenciale dhe aeroplanë, pishina private dhe plazhe etj.

 

Leave a comment