Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Mbyllet gazeta e njohur opozitare, arrestohet kryeredaktori i saj

india_trolls_2012_6_15-780x405

Autoritetet bjelloruse kanë bllokuar faqen e internetit të një gazete që ka qenë kritike ndaj udhëheqësit, Alexander Lukashenko dhe gruaja e redaktorit tha se burri i saj është marrë në pyetje, raporton Reuters.

Gazeta, Nasha Niva, një nga më të vjetrat e Bjellorusisë, mbuloi protestat kundër Lukashenkos verën e kaluar dhe ishte një burim i rëndësishëm informacioni për mbështetësit e opozitës.

Ajo tha të enjten se forcat e sigurisë kishin bastisur zyrën e saj dhe kishin arrestuar kryeredaktorin e saj, Yahor Martsinovich.

Gruaja e Martsinovich tha në mediat sociale burri i saj ishte ndaluar ndërsa shëtiste qenin e tyre, se shtëpia e tyre ishte kontrolluar më pas, dhe burri i saj më vonë u mor në pyetje.

Ministria Bjelloruse e Informacionit tha në një deklaratë se kishte bllokuar faqen e internetit të shitjes me kërkesë të Prokurorit të Përgjithshëm, duke e akuzuar atë për përhapjen e informacionit “në emër të organizatave që nuk janë të regjistruara në Bjellorusi”.

Komiteti hetimor i vendit më vonë tha se Martsinovich ishte arrestuar nën dyshimin se ai kishte marrë pjesë në protesta masive anti-qeveritare vitin e kaluar dhe “shkelur rendin publik”.

Autoritetet Bjelloruse kanë lëvizur për të mbyllur mediat kritike dhe jo-shtetërore në prag të protestave masive që përfshinë ish-vendin Sovjetik gushtin e kaluar pas zgjedhjeve presidenciale që opozita tha se ishin manipuluar.

Në kulmin e demonstratave, Nasha Niva publikoi video që tregonin se policia ndaloi brutalisht protestuesit. Policia tha se përdorimi i saj i forcës ishte proporcional.

Gazeta tha se një prej reporterëve të saj dhe një fotograf ishin arrestuar të enjten, por më vonë u la i lirë.

Forcat e sigurisë kontrolluan gjithashtu zyrat e tre pikave të vogla rajonale dhe arrestuan të enjten disa nga stafi i tyre, njoftoi media bjelloruse.

Policia Bjelloruse në maj bastisi redaksinë e Tut.By, faqja më e madhe e lajmeve jo-shtetërore e vendit, dhe shtëpitë e disa pjesëtarëve të stafit pasi ia hoqi statusin si media zyrtare.

Leave a comment