Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Ja çfarë duhet të bëni sapo të zgjoheni

Screenshot-2021-07-09-at-8.53.23-AM

Dietologët thonë se duhet të pini ujë çdo mëngjes për një shëndet të mirë. Uji mund të ndikojë ndjeshëm në gjendjen shpirtërore, peshën e trupit, shëndetin e lëkurës, por edhe temperaturën e trupit. Kjo është arsyeja pse rekomandohet të pini rreth dy gota uji.

Përmirëson funksionin e trurit

Një përfitim kryesor është rritja e funksionit njohës, pasi uji ndihmon trurin tonë, thotë dietologia Brigitte Zeitlin. Në të kundërt, dehidrimi shoqërohet me nervozizëm dhe konfuzion.

Ju përgatit për mëngjesin tuaj

“Nëse nuk ndiheni të uritur në mëngjes dhe keni tendencë ta anashkaloni atë, provoni të pini një gotë të madhe me ujë të freskët.”, thotë Zeitlin. /abcnews.al

Leave a comment