Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Rrëzohet aeroplani në Suedi dhe shpërthen në flakë, vetëm një i mbijetuar

ii-2-780x405

Një aeroplan me tetë parashutistë dhe një pilot, u përplas ditën e djeshme në aeroportin e Orebros, rreth orës 19:20.

Pasi u rrëzua 100 metra larg pistës së fluturimit, shpërtheu një zjarr që mobilizoi forcat e emergjencës për fikjen e tij. Në vendngjarje u përfshinë 10 ambulanca, por nga ekuipazhi vetëm një prej tyre ka mbijetuar dhe është dërguar në spital me plagë të rënda, ndërsa personat e tjerë kanë ndërruar jetë.

“Është një aksident i rëndë. Kanë vdekur disa njerëz”, shkroi policia suedeze në uebfaqen e saj.

Qendra e Shpëtimit Ajror dhe Detar ka konfirmuar që aeroplani shërbente për hedhje me parashutë.

Kjo tragjedi ndodhi 28 ditë pasi një tjetër aeroplan u rrëzua ndërsa po përpiqej të ulej në Lindje të Rusisë, kur humbi kontaktin me kullën e kontrollit.

Mendohet se aeroplani është përplasur fillimisht me një shkëmb gjatë uljes për shkak të pamundësisë për të parë qartë.

Leave a comment