Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Val Kilmer, shkëlqimi dhe rënia e një ylli

Val-1-of-2©-2020-A24-DISTRIBUTION-LLC.-All-Rights-Reserved.-696x392-1

Aktori i njohur Val Kilmer ka bërë një kthim të hidhur në Festivalin e Filmit në Kanë me një dokumentar, kryesisht nga arkivat e tij, që tregon për karrierën e tij të shkëlqyer në Hollywood dhe më pas rënien e tij para një kanceri që sot i ka privuar zërin.

I paraqitur jashtë konkurimit, “Val”, i prodhuar nga Amazon, është një portretizim i 61-vjeçarit amerikan, yll i “Top Gun” (1986) dhe “The Doors” (1991).

I operuar në fyt, aktori, i cili nuk mund të shprehet më qartë, do të jetë në kreditet e “Top Gun: Maverick”, vazhdimi i filmit që e bëri atë të famshëm, në kinema vjeshtën e ardhshme.

Dokumentari, i drejtuar nga të afërmit e yllit, Leo Scott dhe Ting Poo, e tregon atë ndërsa bëhet një hije e asaj që ka qenë dikur, i kufizuar në nënshkrimin e autografëve në konventa për të promovuar, siç e thotë ai, “ish-vetveten”.

Filmi mbështetet në videot e panumërta personale të artistit, i cili ka jetuar me një aparat fotografik që kur ishte fëmijë, duke treguar në veçanti shumë skena të papara nga xhirimet e tij, përfshirë disa nga hitet e tij më të mëdha si “Varri”, “Dyert” dhe “Batman përgjithmonë”.

 

Njëri prej tyre tregon një përplasje midis Kilmer dhe regjisorit John Frankenheimer në setin e “Dr Moreau’s Island” (1996), një situatë që shënoi fillimin e rënies së yllit.

Val Kilmer ishte studenti më i ri që hyri në Shkollën prestigjioze “Julliard” në Nju Jork.

Ndërsa aspironte të bënte filma seriozë, ai më së shumti e gjente veten duke luajtur në filma komerciale të suksesshëm dhe më vonë në realizime të shtrenjta të dështuara.

Leave a comment