Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Basha: PD do të paraqesë në Kuvend një rezolutë për genocidin serb në Kosovë

WhatsApp-Image-2021-07-11-at-11.29.45

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka postuar një shënim në rrjetet sociale, në përvjetorin e masakrës së Srebrenicës, që serbët kryen ndaj boshnjakëve.

Ai ka paralajmëruar në mesazhin e tij se PD do të paraqese një rezolutë për të dënuar genocidin serb në Srebrenicë por edhe në Kosovë.

Kujtojmë se në korrik të vitit 1995, forcat serbe të Bosnjës vranë më tepër se 8 mijë burra e djem myslimanë në enklavën lindore boshnjake të Srebrenicës, një ‘strehë e sigurt’ e Kombeve të Bashkuara. Rreth 15mijë burra dhe djem arritën të shpëtojnë, duke u fshehur në pyll, por shumë të tjerë mbetën të vrarë nga forcat ushtarake serbe, të cilët u zunë pritë ndërsa ishin maskuar si ushtarakë të Kombeve të Bashkuara.

Ja postimi i plotë:

Masakra e Srebenicës është një akt genocidal i cili duhet të njihet dhe të dënohet si i tillë nga bota e civilizuar. Shqipëria duhet të ketë kurajon dhe pavarësinë për ta dënuar atë dhe genocidin serb në Kosovë, mbi të cilin @pdshqiperi do të paraqesë në Kuvend një rezolutë.

 

Leave a comment