Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Nxehtësi ekstreme dhe temperatura që do të thyejnë rekorde, ekspertët dalin me paralajmërimin e rëndësishëm

i-nxehti-780x405

Vera e këtij viti po karakterizohet nga temperatura ekstremisht të larta. Ekspertët paralajmërojnë se nxehtësia ekstreme do të përfshijë Shtetet e Bashkuara perëndimore. Ata shprehen se do të thyhet çdo rekord në shtetet e Kalifornisë dhe të Nevada.

Ky paralajmërim vjen vetëm disa ditë pas të nxehtit “përvëlues” që goditi Amerikën e Veriut. Ndërsa më Kaliforni të premten u krijua “lugina e vdekjes” pas temperaturat që arritën deri në 54.4 gradë Celsius.

Shërbimi Kombëtar i Motit ka këshilluar ata që preken të pinë shumë ujë dhe të qëndrojnë në ndërtesat me ajër të kondicionuar.

Leave a comment