Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Pesë përfitimet shëndetësore të xhenxhefilit

-800-0-60eb3f851e78a

Rrënja e bimës së xhenxhefilit është vendi nga vjen xhenxhefili. Ai ka efekte anti-inflamatore dhe antioksiduese.

Për më tepër, kujt nuk i pëlqen aroma e tij? Është një element thelbësor i shumicës së kuzhinës aziatike, sepse shton një aromë të ëmbël dhe pikante që e bën vaktin të veçantë.

Ajo që është më e mira për xhenxhefilin është se mund ta konsumoni sa herë që dëshironi. Është plotësisht natyrale, pa asnjë efekt anësor. Pra, përveç aromës së tij të shijshme, ajo gjithashtu vjen me disa përfitime shëndetësore.

Pesë nga këto përfitime ua sjellim më poshtë:

Parandalimi i goditjes në tru dhe sëmundjes së zemrës

Sistemi juaj kardiovaskular mund të përfitojë shumë nga xhenxhefili. Është zbuluar se zvogëlon presionin e gjakut, parandalon mpiksjen e gjakut dhe ul yndyrën tuaj. Të gjitha këto përfitime të kombinuara së bashku mund të parandalojnë goditjet në tru dhe sëmundjet e zemrës.

Lehtëson dhimbjen gjatë ciklit menstrual

Ka pasur një hulumtim nga i cili mund të përfitojnë shumica e grave. Bëhet fjalë për përdorimin e 1500 miligram xhenxhefil gjatë tre ditëve të para të periudhës tuaj menstruale. Sipas këtij studimi, do të zvogëlojë dhimbjen. Kështu që, ia vlen të provohet.

Mund të rrisë sistemin tuaj imunitar

Kur sistemi juaj imunitar përkeqësohet, ‘Staphylococcus aureus’ dhe ‘Streptococcus pyogenes’ janë dy bakteret që mund të shkaktojnë ndërlikime. Prandaj, duhet të gjesh një mënyrë për t’i luftuar. Epo, studiuesit kanë zbuluar se xhenxhefili është jashtëzakonisht efektiv në luftimin e atyre baktereve dhe për këtë arsye në rritjen e sistemit tuaj imunitar.

Mund të ndihmojë në trajtimin e diabetit

Sipas një studimi të kryer në vitin 2015, përdorimi i pluhurit të xhenxhefilit në baza ditore mund t’ju ndihmojë të zvogëloni nivelet e sheqerit në gjak. Gjithashtu përmirësoi dy shënues të tjerë që janë me të vërtetë faktorë të mëdhenj rreziku për sëmundjen e zemrës .

Rrit oreksin

Përdorimi i xhenxhefilit të freskët mund të aktivizojë sistemin tuaj të tretjes dhe për këtë arsye, rrit oreksin tuaj.

Related Posts

Leave a comment