Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Një bisedë e rrallë telefonike midis presidentëve turq dhe izraelitë

erdo-765x405

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka biseduar me presidentin e ri izraelit Isaac Herzog, një shenjë e ngrohjes së mundshme midis ish-aleatëve, pas viteve të marrëdhënieve të ftohta.

Kjo bisedë e rrallë telefonike midis tyre erdhi pasi Erdogan, një avokat kryesor për të drejtat palestineze, pati një bisedë me presidentin palestinez Mahmoud Abbas.

Me atë rast, Erdogan i tha Abasit se Turqia “nuk do të heshtë ndaj” shtypjes izraelite të palestinezëve “, sipas një deklarate nga Ankaraja.

Izraeli dhe Turqia dikur ishin partnerë të ngushtë, por marrëdhëniet midis dy vendeve janë përkeqësuar në dhjetë vitet e fundit. Qeveria turke shpesh kritikon politikën izraelite ndaj palestinezëve.

Gjatë bisedimeve me Herzog, Erdogan theksoi “rëndësinë e madhe” të lidhjeve turko-izraelite për sigurinë dhe stabilitetin në Lindjen e Mesme, tha Presidenca turke.

Erdogan nënvizoi gjithashtu rëndësinë e dialogut midis dy vendeve, megjithë ndryshimet në mendime, shtoi ai.

Presidenca turke thotë se ka një potencial të fortë për bashkëpunim midis dy vendeve në fusha të tilla si energjia, turizmi dhe teknologjia.

Sipas një deklarate nga Zyra e Presidentit të Izraelit, Herzog dhe Erdogan thanë se ishte e rëndësishme të “vazhdohet dialogu, pavarësisht nga të gjitha ndryshimet e mendimeve”, veçanërisht kur bëhet fjalë për hapat drejt një zgjidhjeje me dy shtete.

Herzog mori detyrën si president pasi u zgjodh nga Knesset, parlamenti i Izraelit, në një votim në qershor.

Marrëdhënia përkeqësuese

Turqia ishte vendi i parë me shumicë muslimane që njohu Izraelin në 1949, por ndërpreu lidhjet me të në 2010 pasi komandot izraelite sulmuan anijen turke Mavi Marmara, e cila u përpoq të thyejë bllokadën detare të Rripit të Gazës dhe të japë ndihmë në enklavë.

Të dy vendet rinovuan marrëdhëniet në 2016, por ato u përkeqësuan përsëri në 2018, kur Ankaraja tërhoqi të dërguarin e saj për shkak të sulmit vdekjeprurës ndaj palestinezëve në Gaza, i cili protestoi kundër vendimit të Presidentit të atëhershëm të SHBA Donald Trump për të zhvendosur ambasadën e SHBA nga Tel Aviv në Jeruzalemi.

Erdogan dhe ish-kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu shpesh shkëmbenin fjalë të ashpra, por të dy vendet vazhduan të tregtonin.

Leave a comment