Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Vëllai i Bonucci shpërthen në Instagram: Leonardo ishte i çmendur në këtë Europian

leonardo-bonucci-italy-euro-2020_1kenf97wyzbn812qlbxunzlzsv-780x405

Festa e madhe e axurrëve vazhdon gjithashtu në rrjetet sociale. Riccardo Bonucci, vëllai i madh i Leonardo, ndau një postim të gjatë me ndjekësit, përmes të cilit donte të lavdëronte arritjet e kampionit të ri të Europës, madje duke “hequr disa guralecë nga këpuca e tij”. Ja çfarë shkruajti ai në Instagram:

“Tani akomodohuni dhe do t’ju tregoj një histori. E bukura e futbollit është se lejon të gjithë të bëhen trajnerë ose ekspertë të fushës. Kam lexuar shumë gjatë viteve të fundit, mbase shumë. Komentet e një sipërfaqësie çarmatosëse, të shkruara me një supozim që shumë herë më kanë lënë të shushatur.

Me siguri ke të drejtë kur thua se në pozicionin tim duhet t’i injoroj, por ndonjëherë janë më të fortë se unë. Mbase, sepse edhe mua më pëlqen t’i shikoj ndeshjet me sytë e një tifozi, ose sepse edhe mua më pëlqen të kritikoj vëllain, duke kujtuar veten se si kam luajtur futboll para atyre 200 njerëzve të rastit.

Komente teknike të denja për Adanin më të mirë, por të paktën ai e di se për çfarë po flas.
“Jo i përshtatshëm për mbrojtjen me 4”, “I varfër në lojën 1 kundër 1”, “Gjithmonë i dominuar nga koka”, “Fati i tij, Chiellini dhe Barzagli”.

Kush e di sa harroj akoma…

Tani heq për një moment këpucët e vëllait mbrojtës dhe vesh ato të tifozit, apo futbollistit që e mbani mend ende për atë debutim me gol me fanellën e Viterbese. Leonardo Bonucci ishte i çmendur në këtë Europian dhe ai largoi një nga një çdo kritikë tuajën të ndritshme.

Kush e di nëse ju brohoritët natën e kaluar, kur Sterling nuk e arriti dot zonën e penalltisë; kur Kane më shumë se një herë hoqi dorë nga kërcimi me kokë, pasi nuk ia doli dot kurrë; kur po orientonte dy djem (Spinazzola dhe Di Lorenzo), të cilët nuk janë shfaqur kurrë në skena kaq të rëndësishme, aq më tepër luajtur një finale të një Kampionati Europian.

Të luash disa lojëra mes profesionistëve ose në fushën e oratorisë nuk është driblim për të “qëlluar” gjënë e parë që të kalon në mendje. Si është e mundur të kritikosh një lojtar që ka fituar:

– 9 Kampionate Italiane;

– 5 Superkupa të Italisë;

– 4 Kupa të Italisë;

– 1 Kampionat Europian.

Ky ishte komenti i një tifozi, tani kthehem të vesh këpucët e vëllait të madh: faleminderit Leo që na bëre krenarë dhe që jemi pranë jush!

Përgjigja e Leonardos ishte gjithashtu e gatshme, i cili falënderoi vëllain e tij për mesazhin dhe shpërthimin kundër keqdashësve të tij: “Shhhhh…, mos e thuaj, ata nuk do ta besojnë ende se është e vërtetë… Historia është shkruar. Ata duhet të kenë vetëm forcën, guximin për ta lexuar. Për sa kohë që ata janë kaq të guximshëm, le ta bëjnë. Faleminderit vëllai i madh! Unë të dua si në të kaluarën, kur erdha në stadiumin “Enrico Rocchi” dhe pashë që shënonit gola, edhe duke u mbrojtur si kampion që je”.

Leave a comment