Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Kjo është bima më e mirë për mbrojtjen e zemrës dhe parandalimin e diabetit

-800-0-498a1b2fe7f981a69e0bc286c8e4d5c4

Kur bëhet fjalë për majdanozin, gjëja e parë që ju vjen në mendje është kuzhina. Sidoqoftë, duke qenë se është i pasur me veti terapeutike majdanozi është përdorur shekuj më parë edhe në mjekësinë tradicionale. Majdanozi është një super-ushqim i vërtetë, i pasur me lëndë ushqyese dhe në gjendje të promovojë parandalimin e sëmundjeve të shumta shëndetësore.

Më poshtë rendisim përfitimet kryesore të majdanozit.

Dhimbje në kyçe. Majdanozi është një burim i pasur i antioksidantëve, siç është beta-karoteni, vitamina C dhe lëndë të tjera ushqyese, anti-inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë në zbutjen e simptomave të artritit. Konsumimi i majdanozit shpesh ndihmon në shpejtimin e dëbimit të acidit urik, një substancë që rrit dhimbjen e kyçeve.

Zemra. Folatet e majdanozit janë të shkëlqyera për shëndetin e zemrës. Ato mbrojnë enët e gjakut duke zvogëluar rrezikun e sulmeve në zemër dhe shndërrojnë homocisteinën potencialisht të rrezikshme në molekula të padëmshme.

Anti-inflamator. Majdanozi është përdorur për shekuj me radhë në vendet mesdhetare, për të lehtësuar kafshimet e insekteve, plagët e vogla dhe dhimbjen e dhëmbëve. Sipas një studimi të kryer nga Universiteti King Saud (Arabia Saudite), majdanozi ka veti anti-inflamatore dhe hepatotoksike.

Mbrojtës. Mineralet, vitaminat dhe antioksidantët e majdanozit janë të dobishëm për forcimin e imunitetit. Vitaminat A, C, K, niacina dhe folati veprojnë drejtpërdrejt në sistemin imunitar, duke e forcuar atë. Klorofili i majdanozit ka veti antibakteriale dhe antifungale.

Diabeti. Një studim i botuar në Journal of Nutrition thotë se ushqimet e pasura me myricetin, një flavonoid, mund të zvogëlojnë rrezikun e marrjes së diabetit tip 2. Majdanozi është një nga burimet më të pasura të myricetin.

Diuretik. Majdanozi është i shkëlqyeshëm për të stimuluar trupin të eliminojë toksinat e tepërta dhe për të ulur presionin. Efektet diuretike na ndihmojnë të heqim qafe natriumin e tepërt në trup/ Revista Psikologjia

Leave a comment