Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Numri i ri i fanellës së Donnarummës te PSG do të jetë 50. Por pse nuk zgjodhi numrin 99 kampioni i Europës?

Donnarumma-PSG-1-780x405

Gianluigi Donnarumma te PSG, që dje është zyrtare. Parizienët morën lojtarin më të mirë të “Euro 2020”, kampionin e kontinentit me kombëtaren italiane. Kontratë 5-vjeçare për ish-portierin e Milanit, i cili do të fitojë 12 milionë € në sezon në Ligue 1, deri në vitin 2026.

“Me PSG dua të fitoj sa më shumë dhe t’u jap gëzim tifozëve”, – ishin fjalët e tij të para të prezantimit. 22-vjeçari italian do të veshë fanellën me numrin 50, një zgjedhje që ndryshon nga fanellat e fundit që kishte veshur. Nuk do të jenë ’21’, veshur në fushatën triumfale të Kampionatit Europian (në pronësi të Ander Herrera te PSG), as ’99’, me të cilin luajti të gjitha ndeshjet te Milani që nga viti 2015.

Cila është arsyeja? Ne duhet të ndalemi në rregullimin e FLP, Federatës Franceze të Futbollit. Neni 576 për “numrat dhe emrat” shkruan kështu: “Lojtarëve që mund të luajnë në ekipin e parë u caktohet një numër vjetor. Secili klub duhet të përcaktojë listën e caktimit dhe kjo listë nuk mund të kalojë 30 emra: numri 30 është pra i fundit në listë, që mund të plotësohet dhe azhurnohet me çdo lëvizje në klub.

Nëse një klub justifikon rekrutimin e më shumë se 30 lojtarëve me kontrata profesionale, Komisioni i Konkurrencës mund të bëjë një përjashtim nga paragrafi i mëparshëm”. Këtu është referenca më elokuente: “Numërimi i zbukuruar i fanellave është i ndaluar (shembull: 45-82). Numrat 1, 16 dhe 30 janë ekskluzivisht dhe domosdoshmërisht të rezervuar për portierët. Si mjet i fundit, është e mundur të caktohet numri 40. Të gjitha skuadrat duhet të kenë një fanellë me numër 33, jo të caktuar për një lojtar dhe të rezervuar për zëvendësimet e minutës së fundit”.

Një rast ekstrem është ai i PSG, i cili aktualisht ka 8 portierë në skuadër, pas mbërritjes së Donnarumma. Ne po flasim për Keylor Navas (fanella numër 1), Sergio Rico (16) dhe Letellier (30), si dhe kolegë të tjerë në rol pa numra dhe ndoshta të destinuar për diku tjetër (Areola, Bulka, Franchi dhe Innocent). Për shkak të bollëkut të madh të lojtarëve të këtij roli, është e mundur të shtohen këto numra në fushën e portierëve (40, 50 dhe 60), pa iu drejtuar atyre që konsiderohen “imagjinarë” (dmth ’99’, që Donnarumma e kishte veshur).

I njëjti që i përkiste Arkadiuszk Milik në kohën e Napolit, u kthye në ’19’ për të njëjtën arsye, gjatë mbërritjes së tij në Marsejë. Shkurtimisht, një ndarje e pastër me të kaluarën për Donnarumma: është (gjithashtu) çështja e numrave.

Leave a comment