Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Presidenca sllovene e BE / Ministri i Jashtëm flet për integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Anze-Logar-800x450-1-780x405

Ministri i Jashtëm i Sllovenisë, Anze Logar, duke folur për përparësitë e Presidencës sllovene të BE në Komisionin e Punëve të Jashtme në Parlamentin Evropian, komentuar çështjen e zgjerimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, kufijtë e Ballkanit Perëndimor dhe deklaratat e kryeministrit Jansa në lidhje me Iranin dhe lirinë e medias.

Sipas mediave të huaja, shumë pyetje të eurodeputetëve, përfshirë një nga eurodeputeti slloven Milan Zver (EPP / SDS), adresuan rëndësinë e sigurimit të përparimit në Ballkanin Perëndimor, veçanërisht kur bëhet fjalë për zhbllokimin e fillimit të bisedimeve të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Logar tha se gjatë presidencës sllovene do të bëhet më e mira, duke vijuar më tej se, pas zgjedhjeve në Bullgari, kishte një shans shumë të vogël për të hequr veton e Bullgarisë në negociata, por i pari duhet të presë rezultatin e zgjedhjeve.

“Presidenca sllovene do të bëjë më të mirën për të gjetur një zgjidhje”, shtoi ai.

Leave a comment