Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Sjelljet raciste kundër lojtarëve anglezë pas Euro 2020, policia vihet më në fund në lëvizje, ja sa persona u arrestuan

skysports-rashford-marcus-jadon_5444581-768x405

Pesë persona janë arrestuar pasi futbollistët e Anglisë u abuzuan në mënyrë raciale në internet pas humbjes së tyre në finale të Euro 2020.

Marcus Rashford, Bukayo Saka dhe Jadon Sancho ishin në shënjestër pasi ata humbën penalltitë në finalen e Euro 2020.

Shefi i ushtrisë Mark Roberts tha se abuzimi ishte “plotësisht i poshtër”.

“Nëse identifikojmë se ju jeni prapa këtij krimi, ne do t’ju gjurmojmë dhe ju do të përballeni me pasojat e rënda të veprimeve tuaja të turpshme,” tha ai.

Policia tha se “një lumë komentesh raciste që synonin disa nga lojtarët e zinj të ekipit” u shfaqën në platformat e mediave sociale të Dielën, pasi Anglia humbi me penallti ndaj Italisë në finalen në Ëembley.

Njësia e Policisë së Futbollit në MB tha se ekipi i saj po punonte përmes “një numri të konsiderueshëm raportesh të abuzimit racist”.

Arrestimi i fundit u bë nga Policia e Cheshire, e cila ka arrestuar një 42-vjeçar nga Runcorn nën dyshimin për shfaqjen e materialeve të shkruara kërcënuese, abuzive ose fyese që ka të ngjarë të nxisin urrejtjen racore.

Leave a comment