Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

U tha se u shtrua me urgjencë për shkak të lemzës, ndryshon tërësisht situata për Presidentin e Brazilit

640-0-60f0722e0a15d-1

Pas 10 ditësh në gjendje jo të mirë shëndetësore, presidenti brazilian Jair Bolsonaro u shtrua në një spital të mërkurën me një bllokim të zorrëve.

Bolsonaro, 66 vjeç, u shtrua në Spitalin e Forcave të Armatosura në kryeqytetin e Brasilia në mëngjes dhe ishte “ndjerë mirë”, sipas një deklarate fillestare që tha se mjekët po ekzaminonin lemza të tij të vazhdueshme.

Por orë më vonë, zyra e presidentit tha që kirurgu që operoi Bolsonaro pasi u godit me thikë në bark gjatë fushatës presidenciale të vitit 2018 vendosi ta transferojë atë në Sao Paulo, ku ai iu nënshtrua testeve shtesë. Deri të mërkurën në mbrëmje, Spitali Nova Star lëshoi një deklaratë duke thënë se presidenti do të merrte “një trajtim klinik konservator”, që do të thotë se ai nuk do të kalojë nëpër operacion për tani.

Goditja me thikë e vitit 2018 shkaktoi dëmtime të zorrëve dhe gjakderdhje serioze të brendshme dhe presidenti ka kaluar nëpër disa operacione që nga ajo kohë, disa që nuk kanë lidhje me sulmin.
Në javët e fundit, Bolsonaro u duk se po luftonte me të folurit në raste të ndryshme dhe tha se ai vuan nga lemza të përsëritura.

“I kërkoj falje të gjithëve që më dëgjojnë, sepse kam hiccupping për pesë ditë tani,” tha presidenti në një intervistë me Radio Guaiba më 7 korrik. Ai sugjeroi që disa ilaçe të përshkruara pas operacionit dentar mund të jenë shkaku. “Unë kam lemza 24 orë në ditë.”

Të nesërmen, gjatë sesionit të tij të përjavshëm në Facebook Live, Bolsonaro kërkoi përsëri falje për shkak se nuk ishte në gjendje të shprehej mirë për shkak të ndërprerjeve gjatë një jave.

Bolsonaro ka qenë nën presion në rritje nga një hetim kongresi në administrimin e tij të trajtimit të pandemisë së koronavirusit dhe korrupsionit të pretenduar në blerjen e vaksinave COVID-19. Sondazhet e fundit kanë treguar vlerësime rekord të ulëta miratimi dhe indikacione se ai mund të humbasë zgjedhjet e vitit të ardhshëm.

Leave a comment