Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Mijëra njerëz protestojnë në Athinë kundër vaksinimeve COVID-19

athens-780x405

Më shumë se 5,000 protestues anti-vaksinë, disa prej tyre që tundnin flamuj grekë dhe kryqe druri, u mblodhën në Athinë të Mërkurën për të kundërshtuar programin e vaksinimeve të koronavirusit të Greqisë.

Thirrjet “merrni vaksinat tuaja dhe ikni nga këtu!” dhe duke i bërë thirrje Kryeministrit Kyriakos Mitsotakis të japë dorëheqjen, protestuesit u mblodhën jashtë parlamentit nën praninë e rëndë të policisë. Protesta e së mërkurës ishte shfaqja më e madhe e kundërshtimit të makinës për inokulim. Një sondazh i fundit nga Pulse për Skai TV zbuloi se shumica e Grekëve thanë se do të bënin vaksinën dhe shumica ishin pro vaksinimit të detyrueshëm për disa segmente të popullsisë.

Rreth 41% e grekëve janë vaksinuar plotësisht. Të hënën, qeveria urdhëroi vaksinimin e detyrueshëm të punonjësve të kujdesit shëndetësor dhe stafit të shtëpive të pleqve pas një rritje të madhe të infeksioneve të reja COVID-19 në mes të sezonit jetësor të turizmit.

“Çdo person ka të drejtë të zgjedhë. Ne po zgjedhim që qeveria të mos zgjedhë për ne,” tha Faidon Vovolis, një kardiolog, i cili ka vënë në pikëpyetje kërkimin shkencor rreth maskave të fytyrës dhe vaksinës dhe drejton lëvizjen “Falas përsëri” , e cila thirri protestën. Vovolis tha se ai filloi grupin në përgjigje të “masave të ashpra” të qeverisë për të përmbajtur virusin.

Protestat janë mjaft të zakonshme në Greqi dhe ka pasur disa në muajt e fundit për çështje që variojnë nga një ligj i ri i punës në fushatën më të fundit ushtarake izraelite në Gaza.

Një vend me 11 milion banorë, më shumë se 444,700 njerëz janë infektuar që nga fillimi i pandemisë dhe 12,782 kanë vdekur. Autoritetet regjistruan gati 3,000 infeksione të reja të Mërkurën.

Related Posts

Leave a comment