Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

“Cristiano Ronaldo pozitiv me Covid”/ Zbulohet misteri i pusullës në dhomën e zhveshjes së Barcelonës

roni-1 (1)

Çfarë është një pusullë me titullin “Cristiano Ronaldo pozitiv me Covid” që varet në dhomën e zhveshjes së Barcelonës?

Dhe mbi të gjitha pse qëndron atje me muaj dhe askush nuk e ka hequr ende?

Çështja ka dalë tani, kur nga një imazh i dhomave të zhveshjes së ekipit blaugrana – i cili portretizon shtrëngimin e duarve që vendos boshtin e rinovuar midis Presidentit Laporta dhe teknikut Koeman – mund të shihni një fletë me një mbishkrim dhe një logo.

Dhe është pikërisht logoja në fjalë, ajo e gazetës AS, e cila nxiti kolegët e gazetës spanjolle të zmadhonin imazhin për të parë se cili nga artikujt e tyre ishte riprodhuar…

” Cristiano vuelve a dar positivo en COVID-19 y es baja ante el Barca”, lexon artikulli i vendosur në dhomën e zhveshjes së ekipit të parë në Ciutat Esportiva Joan Gamper, ose e përkthyer “Cristiano ende pozitiv me Covid-19 dhe do të mungojë me Barcelonën”.

Titulli i pjesës AS i referohet ndeshjes së vitit të kaluar në grupe të Ligës së Kampionëve, që u zhvillua në Torino më 28 tetor, në të cilën Ronaldo nuk kishte qenë në gjendje të merrte pjesë pikërisht sepse ai ende nuk kishte arritur të negativizonte veten, pasi ishte testuar pozitiv për një tampon disa javë më parë.

Ndeshja u fitua nga katalanasit 2-0, falë golave ​​të Dembélé dhe Messi.

Lajmi u vendos në dhomën e zhveshjes së Barcelonës si një paralajmërim për të kujtuar të gjithë lojtarët e Blaugrana për rreziqet me të cilat mund të përballeshin nëse nuk ndiqnin rekomandimet për parandalimin kundër koronavirusit.

Por pse Ronaldo midis kaq shumë atletëve pozitivë në Covid?

Kuptimi i mesazhit ishte se edhe ata që kujdesen për veten e tyre në mënyrën më maniakale të mundshme mund të jenë viktimë e infeksionit nëse nuk ndjekin udhëzimet për virusin, kështu që masat paraprake në këtë drejtim duhet të jenë maksimale.

Nën shenjën në fjalë, atëherë ka dy shkrime të tjera: në njërën kujtohet se “konkurrenca është në lojë”, në tjetrën që “rregullat duhet të respektohen”.

Me pak fjalë, nuk duhet të lësh ulësh kurrë përqendrimin dhe kujdesin për të rrezikuar ekipin dhe rezultatet për shkak të një sjellje sipërfaqësore.

Dhe nëse një nga kundërshtarët historikë u infektua, atëherë të gjithëve mund t’iu ndodhë…

Leave a comment