Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Vrasja e 26 vjeçares në Greqi, autopsia nxjerr detaje rrëqethëse. Çfarë ndodhi para se i dashuri ta hidhte në det

greqi-3-780x405

Trupi i pajetë i Garyfallia, i cili u nxor nga deti, kishte të nxira nga një grusht në syrin e djathtë, kishte gërvishtje në anën e djathtë dhe mbrapa, si dhe një plagë 4-5 cm në anën e djathtë të kokës
“Ai e goditi atë dhe e tërhoqi zvarrë te shkëmbinjtë”, thuhet në raportin mjeko-ligjor i cili do të jetë një provë kundër vrasësit 30-vjeçar të Garyfallias në Folegandros, pasi dëshmon se, para se ta hidhte në det, ai e goditi aq fort sa ajo humbi ndjenjat.

Ai më pas e tërhoqi zvarrë te shkëmbinjtë, derisa e hodhi në det, ku vdekja e saj erdhi nga mbytja. Sipas gjetjeve të ekzaminimit të shërbimit mjeko-ligjor të Pireut, i kryesuar nga eksperti mjekësor Elias Bogioka, trupi i pajetë i Garyfallia, i cili u nxor nga deti nga zyrtarët e portit, kishte të nxira nga një grusht në syrin e djathtë, por kishte gërvishtjet në anën e djathtë, mbrapa, si dhe një plagë 4-5 cm në anën e djathtë të kokës së saj. Një traumë që kërkon hetim të mëtejshëm.

Gjithashtu, nga goditjet në shkëmbinj, anët parietale të kafkës ishin hapur. Të gjitha goditjet, por edhe zvarritjet në shkëmbinj ishin bërë, ndërsa Garyfallia ishte gjallë, sipas ekzaminimit mjeko-ligjor.

Shumë ujë deti u gjet në laring dhe mushkëri, ndërsa gjithashtu tregoi shenja të mavijosjeve në gjirin e djathtë.

Sipas z. Bogioka, dëmtimet e shkaktuara farmacistes 26-vjeçare, veçanërisht ato në kokë, ishin të afta të shkaktonin anestezi dhe dhimbje të forta. Autori e hodhi atë në det pa shqisat e saj. Vdekja e saj erdhi nga mbytja.

Leave a comment