Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Aktivitet të paligjshëm në Liqenin e Komanit, Policia e Shkodrës ndëshkon 7 pronarë të mjetëve lundruese

WhatsApp-Image-2021-07-29-at-15.52.19-780x405

Policia e Shkodrës ka ndëshkuar me gjobë 7 pronarë të mjeteve lundruese, të cilët ushtronin aktivitetin e transportit të turistëve në mënyrë të paligjshme në Liqenin e Komanit.

Për secilin prej pronarëve të mjeteve lundruese është vendosur masa administrative 10.000 lekë, ndërkohë 4 prej tyre u proceduan penalisht. 4 të proceduarve iu bllokun edhe mjetet lundruese që kishin në përdorim.

Njoftimi i policise:

Shkodër

Ushtronin aktivitet tregtar pa licencë në liqenin e Komanit, ndëshkohen më masë administrative 7 pronarë të mjeteve lundruese.

4 prej tyre procedohen penalisht, iu bllokohen edhe mjetet lundruese që kishin në përdorim.

Nga strukturat e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomiko-Financiar, në bashkëpunim me shërbimet e Drejtorisë Vendore të Kufirit dhe Migracionit, në zbatim të planit të masave “Për regjistrimin, mënyrën e përdorimit dhe kontrollin e mjeteve lundruese, turistike dhe të argëtimit” janë ushtruar kontrolle në liqenin e Komanit.

Gjatë kontrollit të ushtruar në digën e liqenit të Komanit janë evidentuar 7 shtetas që ushtronin aktivitetin me mjete lundruese, për të cilat nuk dispononin dokumentacionin përkatës për ushtrimin e aktivitetit. Për secilin prej pronarëve të mjeteve lundruese është vendosur masa administrative 10.000 lekë.

Në vijim të veprimeve u proceduan penalisht në gjendje të lirë, 4 prej tyre, shtetasit: M. K., 29 vjeç banues në Vau i Dejës, N. M., 22 vjeç banues në Vau i Dejës, A. M., 27 vjeç, banues në Durrës dhe E. Q. 46 vjeç banues në lagjen “10 Korriku”, Shkodër, për veprat penale ”Punësim i paligjshëm”, “Fshehja e të ardhurave“ dhe “Ushtrimi i aktivitetit tregtar të paligjshëm“. Gjithashtu, këtyre shtetase iu bllokun edhe mjetet lundruese që kishin në përdorim.

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprime të mëtejshme.

Leave a comment