Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Rikthehen përleshjet në Siri/ 16 të vrarë në konfliktin midis ushtrisë dhe militantëve

Screenshot-2021-07-29-183846

Të paktën 13 ushtarë dhe guerilë, si dhe tre civilë, u vranë sot në përleshjet në provincën Deraa, Siri e cila është tronditur nga luftimet e ashpra midis forcave të regjimit sirian dhe luftëtarëve vendas, më të këqijat në rajon që kur zona u rimarrë.

Provinca Deraa, djepi i kryengritjes kundër Presidentit Bashar al-Assad, rimori kontrollin e regjimit në verën e vitit 2018. Megjithatë, pas një marrëveshjeje të paparë, rebelëve të opozitës iu lejua të qëndrojnë atje. Që atëherë, ka pasur sulme dhe përplasje të shpeshta me forcat e regjimit në zonë.

Situata u përshkallëzua përsëri sot, me “përplasjet më të dhunshme që kur rajoni u vu nën kontrollin e regjimit”, tha Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Forcat e regjimit qëlluan me predha ndaj të gjithëve dhe u përpoqën të përparonin për të sulmuar Deraa al-Balad, një lagje e madhe dhe bastion i ish-rebelëve. Në shenjë hakmarrjeje, njerëz të armatosur filluan një kundërsulm dhe zunë shumë pozicione të regjimit në këtë krahinë.

“Tetë ushtarë sirianë dhe luftëtarë të milicisë u vranë në përleshje,” tha Observatori, duke shtuar se të paktën 40 luftëtarë pro-qeveritarë ishin kapur gjatë luftimeve. Pesë rebelë sirianë dhe tre civilë, përfshirë një nënë dhe fëmijën e saj, u vranë gjithashtu nga zjarri i artilerisë siriane në pjesë të ndryshme të provincës.

Gazeta pro-qeveritare Al-Ëatan flet për “fillimin e një operacioni ushtarak kundër terroristëve” të cilët “sabotuan marrëveshjen e pajtimit 2018”.

Shumë zona të Deraa, një provincë në kufi me Jordaninë dhe Izraelin, ende gëzojnë një autonomi relative.

Që nga viti 2011, lufta në Siri ka marrë jetën e më shumë se 500,000 njerëzve dhe ka zhvendosur miliona të tjerë.

Leave a comment