Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Shtohen pikëpyetjet për shëndetin e Kim Jong Un, lideri absolut i Koresë së Veriut shfaqet ‘ i tretur’ në foton e fundit

xlarge-900x600-1-780x405

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un duket se ka humbur edhe më shumë peshë. Këtë  e tregojnë fotot e publikuara së fundi. Kjo vjen në një kohë kur pak ditë më parë ai u raportua se kishte humbur 44 kilogramë në fillim të këtij viti.

Diktatori u shfaq për të përshëndetur një turmë oficerësh ushtarakë entuziastë dhe dukej se kishte humbur peshë rreth belit dhe fytyrës. Ai ishte dobësuar aq shumë sa kostumi “Maos” i vinte pak i gjerë.

Imazhet vijnë pothuajse një muaj pasi një raport i televizionit shtetëror tregoi dhe foli për Kim -in e dobësuar “që thyen zemrat e njerëzve” në një shfaqje jashtëzakonisht të pazakontë në një vend ku debati publik për shëndetin dhe jetën personale të udhëheqësit ishte gjithmonë i ndaluar.Media shtetërore e kontrolluar rreptësishtë, më 25 qershor citoi një banor të panjohur të Phenianit të thoshte se të gjithë në Korenë e Veriut “u përkulën” kur panë fotografitë e Kimit dukshëm më të hollë.

Analistët thonë se vëzhgimet tregojnë se autoritetet po kërkojnë të përdorin ndryshimin në peshën e Kim për të rritur besimin në regjim në kohë urie të dëshpëruar.

Në të njëjtën kohë, shëndeti i Kim është monitoruar prej kohësh ndërkombëtarisht, pasi humbja e tij do të ngrejë pyetje në lidhje me trashëgiminë dhe stabilitetin.

Leave a comment