Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

SHBA shpall vendimin: Me këtë shtet të Ballkanit hiqen vizat amerikane

E1F1A233-F1AE-4FF3-ABFE-5743CBDA15CF

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka dhënë lajmin e madh për heqjen e vizave për një prej shteteve të Ballkanit që është vend anëtar i Bashkimit Europian.

Bëhet fjalë pikërisht për Kroacinë, ku qytetarët e saj do të udhëtojnë pa viza drejt SHBA-ve.

“Sot kam nominuar Kroacinë për t’u bashkuar me Programin e Heqjes së Vizave. Ky hap drejt udhëtimit pa viza njeh përparimin e jashtëzakonshëm të Kroacisë për të përmbushur standardet rigoroze për vendet pjesëmarrëse. Ne mezi presim një marrëdhënie edhe më të fortë SHBA-Kroaci”, shkruan kryediplomati amerikan në një reagim të tijin.

Më parë presidenti Donald Trump njoftoi heqjen e vizave për shtetin e Polonisë. Pas këtij vendimi Bullgaria, Rumania dhe Qipro mbetën në regjim të vizave me SHBA.

Related Posts

Leave a comment