Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Stuhi dhe shira të rrëmbyeshëm, meterologët bëjnë parashikimin e frikshëm

para

Stuhitë dhe shirat e rrëmbyeshëm mund të sjellin përmbytje në pjesë të Anglisë jugore dhe Uellsit, kanë paralajmëruar parashikuesit e motit.

Pritet që reshjet e shiut të shkojnë deri në 80 mm i cili mund të bjerë në vetëm pak orë.

Zyra Meteorologjike lëshoi një paralajmërim të verdhë për stuhitë vend deri në orën 23:00 të së hënës.

Këtu përfshihen zonat e Cardiff, Gloucestershire, Hampshire, Oxfordshire dhe Londër – megjithëse parashikuesit thanë se disa zona të përfshira në paralajmërim mund të mos shohin fare shi.

Përmbytjet kanë goditur tashmë Isle of Ëight, ku raportohet deri në 120 mm shi i regjistruar pranë qytetit Ventnor.

Hekurudha Jugperëndimore u bëri thirrje klientëve të presin vonesa për udhëtimet e tyre, ndërsa Hampshire dhe Isle of Wight Fire and Rescue Service i këshilluan ata që preken nga përmbytjet të lëvizin sendet e tyre me vlerë lart dhe të bëjnë atë që munden për të mbajtur elektronikën e tyre larg ujit.

Related Posts

Leave a comment