Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Shifrat e fundit/ Asnjë viktimë nga COVID, ja sa raste të reja u shënuan gjatë 24 orëve në vend

-800-0-610ab5ac063fe

99 raste te reja janë regjistruar në 24 orët e fundit nga 3,599 testime të kryera dhe asnjë viktimë si pasojë e COVID-19.

Njoftimi i policisë

Muaji Gusht do të jetë i hapur për vaksinimit antiCOVID për çdo qytetar +18 vjeç, ndaj Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa në parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.
Vaksinat antiCovid reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:
Janë kryer 3,599 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 99 qytetarë, në këto bashki: 26 raste në Tiranë, 12 raste në Elbasan, 8 raste Vau i Dejës, 7 raste në Shkodër, Kuçovë, 5 raste në Vlorë, 4 raste në Durrës, Berat, Kamëz, Malësi e Madhe, 3 raste në Krujë, 2 raste në Fier, Kavaj, Lushnje, Dimal, Sarandë, 1 rast në Korçë, Lezhë, Librazhd, Konispol, Gjirokastër.
Aktualisht janë 539 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 23 pacientë.
Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.
Janë shëruar 23 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,314 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (04 Gusht 2021)
Raste të reja ditore         99
Të shëruar në 24 orë       23
Të shtruar në spitale       23
Humbje jete në 24 orë     0
Testime ditore                 3,599

Testime totale             914,746
Raste pozitive             133,310
Raste të shëruara         130,314
Raste Aktive                      539
Humbje jete                   2,457

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             200
Elbasan           75
Shkodër          57
Vlorë               50
Berat               35
Lezhë              34
Fier                  29
Kukës              24
Durrës             17
Korçë               11
Gjirokastër        7

Related Posts

Leave a comment