Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Truku i thjeshtë për të hequr qafe erën e qepës e hudhrës nga duart, rrobat dhe shtëpia

qepa-780x405

Qepët janë një ushqim i shijshëm, ushqyes dhe i gjithanshëm që mund të gatuhet në mënyra të ndryshme dhe të shtohet në shumë pjata të ndryshme. Por ushqimet si qepët dhe hudhrat përmbajnë squfur dhe kjo është ajo që i bën ata të kenë erë të athët.

Komponimet e squfurit lëshohen kur prisni, kafshoni ose shtypni një qepë dhe kjo bën që duart tuaja të nuhasin erë qepë shumë kohë pasi të keni përfunduar përgatitjen e ushqimit. Për fat të mirë, ka disa truke që mund të përdorni për të hequr erën e qepës (dhe hudhrës) nga duart tuaja, por shpesh është më e lehtë të ndërmerrni hapa para prerjes për të parandaluar erën.

Pastrimi i duarve pas copëtimit

-Bëni një pastrim me kripë dhe sapun. Për të hequr grimcat e mbetura të ushqimit dhe pjesën më të madhe të erës së qepës, filloni duke i larë duart me një përzierje të sapunit dhe kripës. Për të bërë pastrimin, kombinoni 1 lugë (15 ml) sapun të lëngshëm dhe 1 lugë (19 g) kripë në një tas të vogël.

Ju mund të përdorni çdo lloj sapuni të lëngshëm, duke përfshirë sapunin e enëve, detergjentin e rrobave, sapunin e duarve dhe të trupit, ose shampon. Fërkojeni këtë përzierje në duart tuaja dhe kur t’i keni pastruar tërësisht, shpëlajini ato nën ujë të ftohtë. Për pastrimin më efektiv, përdorni një furçë thonjsh për të fshirë sapunin dhe kripën në lëkurën dhe nën thonjtë tuaj.

-Fërkojini duart me çelik inox. Kur duart tuaja janë ende të lagura, gjeni diçka të bërë prej çeliku inox, të tilla si një tenxhere, kullesë ose sende të tjera metalike në kuzhinë ose rreth shtëpisë. Mbajeni artikullin nën ujë të rrjedhshëm dhe fërkojeni në duar ashtu siç do të bënit me një copë sapuni. Bëni këtë për një minutë të plotë.

Çeliku inox mund të ketë fuqinë për të neutralizuar molekulat e squfurit në duart tuaja që shkaktojnë erën e qepës, kështu që fërkimi i duarve me çelik inox mund të largojë erën e mbetur.

Ju gjithashtu mund të blini një shufër çeliku inox që eliminon erën, e krijuar posaçërisht për larjen e duarve dhe heqjen e erës së qepës, hudhrës dhe peshkut.

-Shpëlani duart me diçka acidike. Për të hequr erën e vazhdueshme të qepës, lagni një leckë të pastër me uthull ose lëng limoni dhe fërkojeni në të gjithë duart tuaja. Sigurohuni që leckën ta fusni midis gishtërinjve, nën thonjtë tuaj dhe zona të tjera ku mund të fshihet era e qepës. Lëreni uthullën ose lëngun të thahet dhe më pas shpëlajini duart me ujë të pastër. Si një alternativë për lëngun e limonit dhe uthullën, mund të provoni gjithashtu:

-Gjalp kikiriku

-Lëng domate

-Lëng selino

-Lëng patate

-Mustardë

-Alkooli

-Aloe

-Gjethe menteje

Hani ushqimet e duhura për të hequr qafe frymën e qepës. Era e qepëve në fakt mund të qëndrojë në frymën tuaj për disa ditë pasi i keni ngrënë. Për fat të mirë, ka ushqime të caktuara që mund të hani pasi keni konsumuar qepë për të hequr qafe erën e keqe si për shembull:

-Kivi

-Majdanoz i freskët

-Kërpudha të papërpunuara

-Patëllxhan

-Mollë të papërpunuara

-Lëng limoni

-Çaj jeshil

-Hiqni erën e qepës nga enët. Qepët e prera do të qëndrojnë më të freskëta nëse i ruani në një enë të mbyllur, por kjo shpesh e lë enën të mbajë erë qepë. Për të hequr qafe këtë erë nga enët plastike duhet të:

-Lani enën me ujë të nxehtë me sapun

-Shpëlajeni enën me ujë

-Fshijeni pjatën me një leckë të lagur me uthull ose lëng limoni, ose spërkatni me pak sodë buke

-Lëreni pjatën në diell të thahet në ajër

Qepët kanë shije të mrekullueshme në pjata, por jo shumë njerëzve u pëlqen kur shtëpia e tyre mban erë qepë për disa ditë pasi i keni gatuar. Ka disa mënyra se si mund të thithni aromat e gatimit të qepëve nga shtëpia juaj:

-Kombinoni pjesë të barabarta uthull dhe ujë në një tigan dhe ziejini në nxehtësi mesatare për të paktën një orë.

-Ju gjithashtu mund të mbushni një tas me uthull të thjeshtë dhe ta lini atë pranë sobës gjatë natës.

-Mbushni një tenxhere të vogël me ujë dhe shtoni limon, portokall dhe lëvozhgat e tjera të agrumeve. Ziejeni ujin për të paktën një orë.

-Spërkatni rrobat me alkool për të hequr erën e qepës dhe gatimit. Kur gatuani me qepë, era ka tendencë të hyjë në gjithçka, përfshirë rrobat që keni veshur. Për të hequr qafe erën e qepës nga pëlhurat, varni rrobat diku për t’u ajrosur. Përzieni pjesë të barabarta të vodkës ose alkoolit dhe të ujit në një shishe. Shkundni mirë dhe spërkatni rrobat e prekura. Lërini rrobat të thahen në ajër.

-Ju gjithashtu mund ta përdorni këtë metodë për të hequr erën e gatimit nga mobiliet, perdet dhe pëlhura të tjera.

Leave a comment