Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Fara që rregullon sheqerin, kolesterolin dhe ‘pret’ oreksin

-800-0-bf1a78ad0f90d531e6213d55e523400f

Për shekuj me radhë, fara e lirit është konsideruar si një nga ushqimet me përfitime të shkëlqyera shëndetësore.

Sot, studime shkencore nxjerrin në pah përfitimet e tij, nga kontrolli i presionit të gjakut dhe sheqerit, e deri tek ndihma për të mbajtur një peshë të shëndetshme.

Një lugë gjelle farë liri (7 gram) siguron një sasi të mjaftueshme të proteinave, fibrave dhe acideve yndyrore omega-3, si dhe disa vitamina dhe minerale.

Në veçanti, është një burim i pasur i acidit alfa-lipoik (ALA), një acid yndyror omega-3 me origjinë bimore, i cili është një nga dy acidet yndyrore më të rëndësishëm që duhet të marrim nga dieta jonë.

Studimet mbi kafshët kanë treguar se ALA në farën e lirit parandaloi ruajtjen e kolesterolit në enët e gjakut të zemrës, uli inflamacionin në arterie dhe rritjen e tumoreve kancerogjene.

Kanë përbërje bimore me veti antioksiduese dhe estrogjenike, të cilat duket se ndihmojnë në uljen e rrezikut të shfaqjes së kancerit dhe përmirësimin e shëndetit.

Studimet vëzhguese kanë treguar se konsumi i farave të lirit nga gratë në menopauzë shoqërohet me një rrezik më të ulët të kancerit të gjirit .

Sidoqoftë, burrat gjithashtu mund të përfitojnë nga konsumimi i farës së lirit, pasi, sipas një studimi të 15 burrave, duke konsumuar 30 g në ditë në kombinim me një dietë me pak yndyrë uli nivelet e kancerit të prostatës.

Ka gjithashtu prova për kontributin e tij në parandalimin e kancerit të lëkurës dhe zorrës së trashë.

Kontribuon në funksionimin e duhur të zorrëve

Përmbajtja e saj e fibrave të tretshme dhe të patretshme, në fakt, ngadalëson shpejtësinë e tretjes, duke rezultuar në rregullimin më të mirë të sheqerit dhe uljen e kolesterolit.

Ndihmon gjithashtu njerëzit me sindromën e zorrës së irrituar.

 Përmirëson kolesterolin

Fara e lirit çdo ditë për 3 muaj ul kolesterolin e përgjithshëm me 17% dhe kolesterolin “e keq” LDL me gati 20%.

Përqindja përkatëse për kolesterolin “e mirë” HDL u rrit, sipas gjetjeve të një studimi tjetër, me 12%.

Studimi kanadez zbuloi se konsumi ditor i 30 g. fara lirit për gjashtë muaj uli presionin sistolik dhe diastolik të gjakut përkatësisht  me 10 mmHg dhe 7 mmHg, ndërsa për ata që tashmë merrnin ilaçe të hipertensionit shifrat ishin edhe më të larta.

Ndihmon në kontrollin e sheqerit

Studimet kanë treguar se njerëzit me diabet të tipit 2 që kanë shtuar 10-20 gram farë liri në dietën e tyre ditore për të paktën një muaj kanë parë një ulje prej 8-20% të niveleve të sheqerit në gjak.

Ndihmon në kontrollin e peshës

Nëse keni tendencë të hani një shumëllojshmëri ndërmjet vakteve, mund t’ju duhet të konsideroni përfshirjen e farës së lirit në dietën tuaj.

Studimi tregoi se vetëm 2.5 gr. fara e liri, zvogëlon ndjenjën e urisë dhe oreksin në përgjithësi.

Leave a comment