Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

7 vjet nga vdekja e Robin Williams, aktorit të njohur amerikan

robinwilliams_trans_NvBQzQNjv4BqDnBIahKCDIju6MXlLZJuwmSNynfQDv3C4LBebTib8ww-728x430

Sot janë bërë 7 vite nga vdekja e aktorit të njohur amerikan, Robin Williams.

Aktori komedian Robin Williams lindi me 21 korrik të vitit 1951, dhe vdiq në moshën 63-vjeçare në vitin 11 gusht të vitit 2014. Ai u vetëvraa në shtëpinë e tij në Kalifornia, pasi vuante nga sëmundja e Parkinsonit dhe depresioni i rëndë.

Disa nga rolet dhe filmat që ai mori pjesë janë: Mork në ‘Mork and Mindy’, Xhenin në ‘Aladdin’, Daniel Hillard në ‘Znj. Doubtfire, John Keating në ‘Dead Poets Society’ Sean Maguire në ‘Good Will Hunting’ dhe shumë e shumë të tjerë.

Me rolet e tij ikonike ai ishte fitues i pesë çmimeve Grammy, katër Golden Globes, dy Emmy dhe një Oscar.

Leave a comment