Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Po hetohet për korrupsion nga SPAK, Edvin Prifti nuk pyet, shijon pushimet nën shoqërinë e deputetes

Edvin-Prifti

Një qytetare ka dërguar në redaksinë e Top Channel foton e publikuar në rrjetin social të Facebook, ku mjeku është duke festuar në shoqërinë e deputetes së Kukësit, Gerta Duraku.

Fotoja është realizuar më 4 gusht të këtij viti, ku Prifti është në shoqërinë edhe të disa personave të tjerë.
Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK  i ka sekuestruar llogaritë bankare në shumën 51.479.368 lekësh dhe 177.497 Euro mjekut kardio-kirurg Edvin Priftit, por sërish ai ia ka dalë të përballojë koston e pushime në Greqi.

Sipas burime të Top Channel, Prokuroria vendosi zgjatjen e afateve të hetimeve për një periudhë gjashtë mujore për Priftin, pasi ai u lirua nga burgu.

Kujtojmë se emri i mjekut Edvin Prifti doli nga përgjimet që po kryheshin në Gjykatën e Krujës, ku u arrestua dhe u la në burg  gjykatësja Enkeleida Hoxha.

Ai mori ryshfet nga kryesekretarja e Gjykatës së Krujës, Manuela Mallakuçi për t’i operuar nënën. Në shtëpinë dhe zyrën e mjekut  me detyrë kardiokirurg në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” u gjet në total 250 mijë euro dhe 16 milionë lekë, për të cilat avokati, Henrik Ligori ka këmbëngulur se shuma prej eurosh që është gjetur në banesën e mjekut ka qenë shumë e fituar nga çmimet ndërkombëtare, ndërkohë që e ka lidhur kërkesën për arrestimin e tij me fushatën.

Sipas SPAK, Prifti ka ngritur një skemë të mirëfilltë kriminale që konsistonte në paraqitjen e faturave tatimore false me qëllim shmangien nga pagimi i tatimeve./TopChannel

Po hetohet për korrupsion nga SPAK! Mjeku Edvin Prifti shijon pushimet

Po hetohet për korrupsion nga SPAK! Mjeku Edvin Prifti shijon pushimet

Po hetohet për korrupsion nga SPAK! Mjeku Edvin Prifti shijon pushimet

Po hetohet për korrupsion nga SPAK! Mjeku Edvin Prifti shijon pushimet

Related Posts

Leave a comment