Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Italia po përjeton ferrin në tokë, qindra zjarre të frikshëm në të gjithë vendin, parashikimi i ekspertëve

itali-6-768x405

Zjarrfikësit po luftojnë qindra zjarre që po ndihmohen nga vala e nxehtësisë dhe po gllabërojnë shumë hektarë pyje në pjesë të ndryshme të Italisë të enjten, me Kalabrinë, Sicilinë, Sardenjën dhe Campania të goditur veçanërisht rëndë.

Kështu, si pasojë, siç raportojnë mediat e huaja, zjarret kanë marrë tre jetë njerëzish të mërkurën, dy në Kalabri dhe një në Sicili.

Komisioni Evropian tha të enjten se dy avionë bombardues francezë Canadair do të dërgohen për të ndihmuar përpjekjen e shuarjes së zjarrit në Itali përmes Mekanizmit Evropian të Mbrojtjes Civile, pasi të kenë përfunduar operacionet e tyre në Greqi.

Vala e nxehtësisë e shkaktuar nga Lucifer pa një temperaturë prej 48.8 ° C të regjistruar në provincën e Siracusa të mërkurën nga agjencia SIAS e Sicilisë në atë që, nëse konfirmohet, do të jetë një rekord i ri evropian.

Për më tepër, sipas parashikimeve, vala e të nxehtit ende nuk e ka arritur kulmin.

Kjo pritet të vijë të shtunën kur 17 qytete do të jenë në alarm të kuq.

Kur një qytet është në alarm të kuq do të thotë se nxehtësia është aq e fortë sa është një rrezik për shëndetin e popullatës së përgjithshme dhe jo vetëm të moshuarve.

Në këtë drejtim bëhet e ditur se 17 qytetet që do të jenë në alarm të kuq të premten janë Ancona, Bari, Bolonja, Bolzano, Brescia, Cagliari, Campobasso, Firence, Frosinone, Latina, Napoli, Palermo, Perugia, Rieti, Roma, Trieste dhe Viterbo.

Dhjetë nga ato qytete ishin në alarm të kuq të enjten.

Shkencëtarët thonë se kriza klimatike po shkakton që valët e nxehtësisë dhe ngjarjet ekstreme të motit, të tilla si zjarret e egra, të jenë më të shpeshta dhe më intensive.

Leave a comment