Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Nuk dërgoi asnjë atletë për të garuar, Koreja e Veriut transmeton lojërat olimpike pasi mbaruan

kim-2-772x405 (1)

Televizioni shtetëror i Koresë së Veriut ka transmetuar mbulimin e tij të parë të Lojërave Olimpike të Tokios, dy ditë pas ceremonisë së mbylljes.

Sipas raporteve të lajmeve lokale, Televizioni Qendror Korean transmetoi 70 minuta të një ndeshje futbolli të femrave midis Britanisë së Madhe dhe Kilit këtë javë.

Ndeshja në fakt u luajt javë më parë më 21 korrik. Koreja e Veriut ka transmetuar më parë Lojërat Olimpike disa ditë pas ceremonisë së hapjes së saj, sipas Yonhap.

Sipas faqes së specializuar NK Neës, ndeshja e grave u transmetua pa komente dhe me rezolucion të ulët, duke e lënë të paqartë se si u morën pamjet.

Në vitet e kaluara, Unioni i Transmetimit Azi-Paqësor i ka ofruar Phenianit pamjet e lojërave përmes një partneriteti me transmetuesin koreano-jugor SBS, sipas blogut të teknologjisë amerikane North Korea Tech.

Ndërkohë, nuk është e qartë se nga i kanë marrë pamjet e këtij viti, shkruan BBC.

Koreja e Veriut nuk dërgoi një delegacion në Lojërat Tokio 2020, duke thënë se donte të mbronte atletët e saj nga Covid-19.

Pheniani thotë se nuk ka raste të virusit, por ekspertët thonë se kjo nuk ka gjasa.

Vendimi për të mos marrë pjesë i dha fund shpresave të Koresë së Jugut për të përdorur Lojërat për t’u angazhuar me Veriun.

Në vitin 2018, Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut hynë në një ekip të përbashkët në Lojërat Olimpike Dimërore të cilat çuan në një seri samitesh historike.

Koreja e Veriut kishte dërguar 22 atletë në Lojërat Olimpike Dimërore në Korenë e Jugut – së bashku me motrën e udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong -un, Kim Yo -jong – një veprim i cili ndihmoi në fillimin e diplomacisë me Korenë e Jugut dhe SHBA.

Ky vit shënon herën e parë që Koreja e Veriut ka humbur një Olimpiadë Verore që nga viti 1988, kur bojkotoi Lojërat e Seulit gjatë Luftës së Ftohtë.

Leave a comment