Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Shpërthim me bombë në Egjipt, raportohet për disa të vdekur dhe të plagosur, ISIS merr përsipër sulmin

egjipt

Një bombë në rrugë shpërtheu në pjesën veriore të Gadishullit Sinai, duke vrarë tetë anëtarë të forcave të sigurisë të Egjiptit, përfshirë një oficer, ndërsa gjashtë të tjerë u plagosën.

Trupat po hipnin në një automjet të blinduar kur bomba shpërtheu në New Rafah, një qytet në kufirin me Rripin e Gazës, thanë zyrtarët që folën në kushte anonimiteti sepse nuk ishin të autorizuar të flisnin me mediat.

Të plagosurit, të cilët pësuan lëndime të rënda, u transferuan në një spital ushtarak në qytetin mesdhetar aty pranë, el-Arish, vonë të enjten.

Grupi i armatosur ISIL (ISIS) mori përgjegjësinë për sulmin në një deklaratë në një faqe në internet të lidhur me ISIL.

Në një sulm të ngjashëm muajin e kaluar, luftëtarët e ISIL i zunë pritë një pike kontrolli në qytetin Sheikh Zuëeid, duke vrarë të paktën pesë trupa dhe duke plagosur të paktën gjashtë të tjerë.

Egjipti ka vite që po lufton me grupet e armatosura në Sinain verior. Dhuna dhe paqëndrueshmëria atje u intensifikua pas grushtit ushtarak të vitit 2013 që hoqi Mohamed Morsin, një president të zgjedhur, por përçarës, mes protestave mbarëkombëtare kundër sundimit të tij të shkurtër.

Luftëtarët kanë kryer sulme të shumta, duke synuar kryesisht forcat e sigurisë egjiptiane, të krishterët e pakicave dhe ata që ata i akuzojnë për bashkëpunim me ushtrinë dhe policinë.

Leave a comment