Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Lufta në Afganistan/ Gjermania hap dyert, ja sa persona do të strehojë

merkel-3-696x392

Gjermania duhet të evakuojë urgjentisht deri në 10.000 njerëz nga Afganistani për të cilët ka përgjegjësi. Ishte kjo deklarata e kancelares Angela Merkel drejtuar kolegëve të partisë, duke paralajmëruar se pasojat nga konflikti do të zgjasin për një kohë shumë të gjatë.

Vërejtjet, të bëra në një takim me dyer të mbyllura të partisë së saj të Unionit Kristian Demokratik (CDU) të hënën dhe të transmetuara nga pjesëmarrësit në takim, pasqyrojnë shqetësimin në rritje për gjakderdhjen në Afganistan pasi talebanët kapën kryeqytetin dhe shpallën paqen.

“Ne jemi dëshmitarë të kohëve të vështira,”.Tani ne duhet të përqëndrohemi në misionin e shpëtimit”- tha Merkel.

Merkel tha se ata që kishin nevojë për evakuim përfshinin 2,500 punonjës mbështetës afganë, si dhe aktivistë të të drejtave të njeriut, avokatë dhe të tjerë, të cilët qeveria i sheh si të rrezikuar nëse mbeten në vend, deri në 10,000.

Ajo tha gjithashtu se Berlini duhet të bashkëpunojë me vendet në kufi me Afganistanin për të mbështetur ata që ikin tani.

Sidoqoftë, Paul Ziemiak, sekretari i përgjithshëm i CDU, tha se Gjermania nuk mund ta rregullojë situatën në Afganistan përmes një përsëritje të politikës së emigrantëve me dyer të hapura që ndoqi në 2015.

Gjermania hapi kufijtë e saj gjashtë vjet më parë për më shumë se një milion emigrantë, shumë prej tyre sirianë, duke ikur nga lufta dhe varfëria, një veprim i guximshëm që fitoi vlerësimet e Merkelit jashtë vendit, por që u tregua i diskutueshëm në vend dhe gërryente pozitën e partisë së saj.

“Për ne, është e qartë se viti 2015 nuk duhet të përsëritet,” tha Ziemiak për transmetuesin n-tv. “Ne nuk do të jemi në gjendje ta zgjidhim çështjen e Afganistanit përmes migrimit në Gjermani.”

Merkel, në pushtet që nga viti 2005, planifikon të japë dorëheqjen pas zgjedhjeve federale të Gjermanisë më 26 shtator. Armin Laschet, kandidati i CDU në zgjedhje, tha se Afganistani është fiaskoja më e madhe e NATO -s që kur u formua.

Related Posts

Leave a comment