Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Pse tërheqja e Biden nga Agfanistani është një katastrofë që do të zgjasë brenda dhe jashtë SHBA për shumë kohë

AFGANET-780x405

Disfata e humbjes së SHBA dhe tërheqjes kaotike në Afganistan është një fatkeqësi politike për Joe Biden, dështimi i të cilit për të orkestruar një dalje urgjente dhe të rregullt do të trondisë më tej një presidencë të pllakosur nga krizat dhe do të njollosë trashëgiminë e tij.

Një sulm luftarak mahnitës i talibanëve ndoqi më shumë se 20 vjet dështime të politikave amerikane dhe aleate, keqkuptime të politikës dhe kulturës afgane, lodhje nga lufta publike dhe korrupsionin e udhëheqësve të shtetit të dështuar.

Dhe ndërsa rivalët politikë dhe gjeopolitikë të Biden nxitojnë të shfrytëzojnë gabimet e tij, madhësia e vërtetë e krizës mund të gjykohet vetëm në tragjedinë njerëzore të një populli përsëri subjekt i persekutimit taliban. Dhe një dështim për të përmbushur detyrat tani në dukje pothuajse të pamundura për të evakuuar të gjithë përkthyesit afganë, punëtorët dhe rregulluesit në të cilët mbështeteshin SHBA dhe të cilët tani përballen me ndëshkimin talibanë do të godiste ndërgjegjen e Amerikës dhe reputacionin e saj global.

“Është një njollë mbi integritetin dhe nderin e kombit tonë që edhe vetëm disa muaj më parë, ne nuk po përmbushnim detyrimin tonë ndaj burrave dhe grave, aleatëve tanë afganë që shërbyen përkrah nesh”, tha Jake Wood, një ish – marins amerikan veteran, i tha Pamela Brown të CNN të Dielën. “Ne u kemi borxh vizat e veçanta të emigrantëve. Ne u detyrohemi atyre siguri, aq sa u detyrohemi siguri punonjësve tanë të ambasadës në Kabul.
Si do të duket një Afganistan nën talibanët? Ngjitja e tyre në pushtet në vitet ’90 paraqet një tablo të zymtë

Shtetet e Bashkuara filluan luftën afgane 20 vjet më parë në një gjendje hakmarrjeje, vendosmërie dhe uniteti, pasi sulmet e al Kaedës në Nju Jork dhe Uashington shkatërruan mitin e Luftës së Ftohtë të hiperpushtetit amerikan. Ajo po e përfundon atë në një garë të nxituar për të dalë, e përulur nga një milicia primitive, e cila megjithatë është gati të vdesë për xhihad në tokën e saj dhe po ri-imponon shkrimin e saj feudal mbi një komb të shkatërruar nga lufta që gjakos pushtuesit e huaj.

Një luftë që vrau ose sakatoi mijëra amerikanë, shumë më tepër civilë afganë dhe kushtoi një trilion dollarë dhe që përfundoi kaq papritur me një eklips kaq të shëmtuar ishte tronditëse.

Ironikisht, keqmenaxhimi i Biden për tërheqjen nga Afganistani nënvizoi pikën e tij thelbësore – se vizionet e SHBA për të krijuar një komb funksional ishin iluzion dhe se shumë vite të tjera të përfshirjes së SHBA nuk do të bënin ndonjë ndryshim. Forcat avulluese afgane dhe policia që SHBA shpenzuan miliarda dollarë për të luftuar talebanët u mistifikuan nga shumë zyrtarë të Uashingtonit. Kjo përfshiu edhe faktin se si diplomatët kryesorë ushtarakë u mashtruan nga paragjykimet e tyre dhe investimi i viteve të gjakut dhe thesarit amerikan, rritjes së trupave, tërheqjeve, ofensivave diplomatike dhe afateve arbitrare për t’u larguar.

Kriza e papritur afgane, e cila u zhvillua me një shpejtësi mahnitëse – të paktën për shumicën e njerëzve në Uashington që kishin kohë që e kishin shikimin nga lufta më e gjatë e vendit – është përmbysja më serioze politike për Biden. Dhe erdhi vetëm disa ditë pasi ai festoi fitoret e tij më të mëdha deri më tani – kalimin e më shumë se 4.5 trilion dollarë të kombinuar në infrastrukturë dhe shpenzime buxhetore përmes Senatit. Fitorja sfidoi skeptikët që kishin tallur prej kohësh zotimin e tij për të sjellë republikanë dhe demokratë, pas nënshkrimit të tij të mëparshëm të një projekt-ligji të madh lehtësues Covid-19 dhe forcuan reputacionin e tij si një udhëheqës efektiv vendas. Pjesa më e madhe e atij vrulli – të paktën tani për tani – rrezikon të mbytet nga imazhet e humbjes amerikane jashtë vendit.

Biden mban barrën
Biden tani e gjen veten duke mbajtur kosto politike për dy dekada hapa të gabuar të të tjerëve – duke dhe i shtuar vetë. Ai do të akuzohet për nxitimin e daljes nga SHBA për të krijuar një narrativë të favorshme politike, pasi u përpoq të marrë trupat amerikane në shtëpi para 20 vjetorit të sulmeve të 11 shtatorit 2001 dhe përpara zgjedhjeve të mesme të kongresit të vitit të ardhshëm Me

Në të njëjtën kohë, Biden po bënte pikërisht atë që donte shumica e amerikanëve, të cilët të rraskapitur nga vitet e gjata nëpër moçalet e huaja dhe të hutuar se pse trupat amerikane ishin ende në Afganistan 20 vjet pas 11 Shtatorit, nuk donin më përshkallëzim të luftës. Për të kontrolluar përparimin e talibanëve, Presidentit do t’i duhej të dërgonte mijëra trupa të tjerë amerikanë dhe të zhvillonte luftime të reja pa mbështetjen e publikut. Ky dhe skepticizmi i tij afatgjatë për luftën e la vendimin e tij të tërheqjes pothuajse të pashmangshëm. Por forca e përparimit të talibanëve e kapi Shtëpinë e Bardhë në befasi.

Pasi u tha trupave të largoheshin, Bidenit tani i është dashur të mbajë 6,000 ushtarakë në Afganistan për të siguruar tërheqjen e personelit amerikan në ambasadë pasi aeroporti i Kabulit është i rrethuar nga turmat që duan të largohen.

Një dështim për të nxjerrë me siguri të gjithë amerikanët, ose ndonjë viktimë pasuese e trupave amerikane, do të kërcënonte me dëm politik katastrofik Presidentin, në mes të krahasimeve me ngjarjet e shkuara të Vietnamit.

Gjykimi i Bidenit si komandant i përgjithshëm po vihet në pikëpyetje pasi ai është regjistruar, në video xhirime të rënda, duke thënë se fitorja e talibanëve “nuk ishte e pashmangshme”. Ai tha se nuk do të kishte fotografi të stilit Saigon të helikopterëve që ngriheshin nga çatia e ambasadës amerikane në Kabul. Ky skenar i saktë u zhvillua këtë fundjavë pasi SHBA nxituan të nxirrnin njerëzit e saj jashtë, ndërsa milicia fondamentaliste e shpartalluar nga Shtetet e Bashkuara në 2001, u kthye përsëri në kryeqytetin afgan.

Biden qëndroi në Camp David gjatë fundjavës dhe nuk foli me popullin amerikan në kamera. Ai lëshoi një deklaratë në letër që justifikonte vendimin e tij për të lënë Afganistanin, në të cilën ai foli, në mënyrë ‘mashtruese’, për një evakuim “të rregullt”. Dhe fotot e Biden në një dhomë të sigurt konferencash në tërheqjen presidenciale, me një këmishë polo, duke folur me zyrtarët në ekran, vështirë se promovuan imazhin e synuar të një komandanti të përgjithshëm të angazhuar.

Republikanët sulmojnë
Në CNN të dielën, sekretari Blinken argumentoi se SHBA kishte përfunduar misionin e saj-shkatërrimin e Al Kaedës-dhe se Biden ishte lënë në një pozitë të pamundur nga marrëveshja e ish-Presidentit Donald Trump me talibanët që SHBA të largoheshin për mirë në maj, një afat i zgjatur pak nga pasardhësi i tij.

Nëse Biden do të kishte shkelur atë marrëveshje, Blinken tha: “Ne do të ishim kthyer në luftë me talebanët. Dhe ne do të ishim kthyer në luftë, me dhjetëra mijëra trupa që do të duhej të hynin, sepse 2,500 trupat që kishim atje dhe fuqia ajrore nuk do të kishte mjaftuar për t’u marrë me situatën “. Megjithë mbrojtjen e tij ndaj përgatitjeve të administratës, Blinken shprehu habi për “zbrazëtinë” e forcave afgane dhe rënien e tyre dhe palosjen e shpejtë të qeverisë demokratike të mbështetur nga SHBA në Kabul.

Sekretari i Shtetit bëri disa pika të forta. Fitorja fillestare e SHBA në Afganistan mbi Al Kaedën dhe talebanët për strehimin e grupit terrorist të Osama bin Ladenit parandaloi çdo përsëritje të 11 shtatorit. Dhe Trump kishte ndërmend për një tërheqje edhe më të shpejtë se Biden. Nuk është e qartë nëse Trump ka vënë në lëvizje ndonjë plan për të siguruar evakuimin e personelit amerikan, stafit të ambasadës ose përkthyesve afganë që mbështetën dy dekada përpjekje ushtarake amerikane kur nënshkroi një marrëveshje me talibanët për të tërhequr trupat amerikane nga maji i këtij viti.

Vendimi i administratës Trump për të mbajtur negociatat me talibanët – të cilët Trump shpresonte ti ftonte në Camp David – i bëri zyrtarët e qeverisë afgane dhe forcat e sigurisë të vënë në dyshim mbështetjen e SHBA, thonë disa analistë.

Skenat nga kryeqyteti afgan e lanë Presidentin të hapur ndaj sulmeve republikane.
“I kërkoj Presidentit Biden të ndalojë gjetjen e justifikimeve për gabimet e tij dhe t’i drejtohet vendit personalisht,” tha udhëheqësi republikan i Dhomës, Kevin Mçarthy i Kalifornisë në një deklaratë. Senatori republikan i pakicës, Mitch Mçonnell u ankua për daljen “e keqe” nga Afganistani, duke shtuar në një deklaratë: “Të gjithë e panë këtë që po vjen, përveç Presidentit, i cili publikisht dhe me besim i hodhi poshtë këto kërcënime vetëm disa javë më parë.” Republikani Michael Mçaul i Teksasit, e kritikoi Biden për kryesimin e një “katastrofe të pakufizuar me përmasa epike”.
Fakti që shumë nga ata që synonin kritikat më të ashpra ndaj Bidenit mbronin llojin e politikave të ashpra dhe angazhimin e gjatë në Afganistan që dështuan vit pas viti dhe ndihmuan në situatën e kësaj fundjave, nuk ka gjasa të shuajë stuhinë politike që po rrethon Presidentin.

Një goditje tjetër ndaj imazhit amerikan jashtë vendit
Sfida e Bidenit tani duhet të jetë parandalimi i imazhit të dështimit administratës së tij. Presidenti tashmë ishte përballur me një ringjallje të pandemisë-falë refuzimit të shumë konservatorëve për të marrë vaksinën anticovid. Dhe pavarësisht rritjes së numrit të vendeve të punës dhe fitimit të infrastrukturës së Biden, republikanët po citojnë rritjen e inflacionit dhe një numër rekord të emigrantëve pa dokumente që kthehen prapa në kufirin amerikan për të pretenduar se presidenca e tij është në krizë.
Megjithatë, duke pasur parasysh skepticizmin e thellë të publikut amerikan në lidhje me koston dhe rezultatin e luftërave pas 11 Shtatorit, gjykimet e parakohshme se kriza aktuale do të plagosë përgjithmonë Biden janë të parakohshme.

Megjithatë, ndërkombëtarisht, dalja e çrregullt e SHBA nga Afganistani do të nxisë dyshime për qëndrueshmërinë e Uashingtonit si aleat.
Pasi deklaroi “Amerika është kthyer” pas tjetërsimit dhe destabilizimit të epokës së Trump në udhëtimin e tij të parë jashtë shtetit në Evropë në fillim të kësaj vere, kriza e parë reale e politikës së jashtme të Biden është tërheqja e dhimbshme e SHBA. Dhe thirrjet e qarta të Presidentit për mbrojtjen e demokracisë jashtë vendit do të minohen nga vendimi i tij për të braktisur një qeveri të brishtë demokratike në Afganistan. CNN

Leave a comment