Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Tërmeti 7.2 ballë rrënoi ndërtesa të tëra, ky është bilanci tragjik i viktimave në Haiti deri më tani

611893bab62bb-media_541c071cda684fccac4fb6db7aeff116-DMID1-5rvix1xi9-640x360-1

Zyrtarët në Haiti kanë konfirmuar se të paktën 1,297 persona kanë vdekur nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7.2 i shkallës Rihter që goditi vendin e Karaibeve të Shtunën.

Shtëpitë, kishat dhe shkollat ishin midis ndërtesave të rrafshuara nga tërmeti. Spitalet janë të mbingarkuara dhe kanë nevojë për furnizime.

Një numër i panjohur njerëzish janë zhdukur dhe rreth 5.700 janë plagosur, thonë zyrtarët.

Fatkeqësia natyrore komplikon problemet me të cilat përballet kombi i varfër, i cili tashmë po përballet me një krizë politike pas vrasjes së presidentit të tij muajin e kaluar.

Jug-perëndimi i Haitit duket se ka pësuar dëmin më të madh, veçanërisht rreth qytetit të Les Cayes.

Pamjet në mediat sociale treguan banorët që përpiqeshin dëshpërimisht të nxirrnin viktimat nga ndërtesat e rrënuara.

“Rrugët janë të mbushura me ulërima,” i tha Neë York Times Kryepeshkonti Abiade Lozama, kreu i një kishe anglikane në Les Cayes. “Njerëzit po kërkojnë, për të dashurit e tyre, ndihmë mjekësore, ujë.”

Epiqendra e tërmetit të së shtunës ishte rreth 12 km (7.5 milje) nga qyteti Saint-Louis du Sud, tha Shërbimi Gjeologjik Amerikan (USGS).

Kujtojmë se një tërmet në vitin 2010 në Haiti vrau më shumë se 200,000 njerëz dhe shkaktoi dëme të mëdha në infrastrukturën dhe ekonominë e vendit.

 

Leave a comment