Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Mbulonte çështjet e krimit, gazetari qëllohet për vdekje në derë të shtëpisë

mexico

Një fotoreporter u qëllua për vdekje të hënën në qytetin e rrënuar nga krimi të Meksikës, Tijuana, në kufi me Shtetet e Bashkuara, thanë autoritetet – vrasja e fundit e tillë në një nga vendet më vdekjeprurëse në botë për gazetarët.

Sipas mediave të huaja, Margarito Martinez, 49 vjeç, u sulmua me armë zjarri dhe trupi i tij u gjet pranë shtëpisë së tij, tha në një deklaratë sekretariati i sigurisë në shtetin veriperëndimor të Baja California.

Një gazetar i Tijuana, i cili mbulonte çështjet e krimit dhe sigurisë në qytetin kufitar, ai u qëllua për vdekje të hënën jashtë shtëpisë së tij teksa po largohej për në punë.

Martinez, i cili punonte për media, përfshirë të përjavshmen Zeta të Tijuana, kishte marrë kërcënime, sipas një grupi të të drejtave të medias.

Autoritetet po hetonin gjithashtu vrasjen e një tjetër gazetari dhe aktivisti të mediave sociale, Jose Luis Gamboa, i cili vdiq në spital disa ditë pasi u godit me thikë në shtetin lindor të Veracruz më 6 janar.

Ishte e paqartë nëse vrasja kishte lidhje me punën e tij.

Organizata mbikqyrëse e të drejtave të medias Reporterët pa Kufij (RSF) e rendit rregullisht Meksikën së bashku me vendet e shkatërruara nga lufta si Afganistani dhe Jemeni, si vendet më të rrezikshme në botë për mediat e lajmeve.

Të paktën shtatë gazetarë u vranë në Meksikë në vitin 2021, sipas një numërimi të AFP, megjithëse nuk është përcaktuar nëse të gjitha vrasjet ishin të lidhura me punën e tyre.

Më shumë se 100 reporterë janë vrarë që nga viti 2000 në Meksikë dhe vetëm një pjesë e krimeve kanë rezultuar në dënime.

Leave a comment