Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Histori “thriller”/ Pas divorcit u nis për pushime, fotografja gjendet e vdekur

-640-0-61e7c81991c11

Një fotografe e divorcuar njëkohësisht nënë e dy fëmijëve u nxor e vdekur nga një zonë detare në Karamoti.

Teksa policia ka nisur hetimet, një dimension të ri të çështjes e jep dëshmia e motrës së saj në protothema.gr.

Një vello misteri ka mbuluar rastin thriller në Kavalla ku një 38-vjeçare rumune u gjet e vdekur vetëm 24 orë më parë.

Siç raportohet, trupi i saj është nxjerrë nga një zonë detare në Keramoti dhe bashkë me gjetjen e saj dalin në sipërfaqe edhe shumë pyetje.

Ndërkohë që deri tani autoritetet nuk kanë parë asnjë shenje në trupin e pajetë të Rumanisë, motra e saj jep një dimension të ri, duke e cilësuar si vrases te mundshem partnerin e saj.

Ajo i referohet me detaje momenteve të fundit të Michaela, e cila ishte nënë e dy vajzave të mitura dhe fotografe dhe thekson momentin kur ish-burri i saj mori vesh lajmin e hidhur.

“Duke parë kujtimet e fundit nga Michaela, ai e kujton atë me gëzim. Edhe pse sapo kishte firmosur divorcin”-tha ajo.

Duke u përpjekur ta zgjidhë rrëmujën ngadalë, ajo hedh dritë mbi ngjarjet që i dukeshin të dyshimta. Nga njëra anë, mesazhi i dërguar menjëherë pas mbërritjes së gruas në Selanik te mamaja e saj, ku e siguronte se ishte mirë dhe me pas vajtja e saj në 1 hotel.

Kronikë e zhdukjes

Fotografja u largua nga Rumania më 10 janar pak orë pasi ajo kishte firmosur edhe divorcin. “Ajo donte të divorcohej, ishte e kënaqur me këtë. U divorcua dhe të nesërmen e telefonova për t’i kërkuar ndihmë për diçka. Ajo më tha se do të shkonte në Greqi për 2-3 ditë. “Një ditë më vonë dërgova asaj një mesazh në WhatsApp sepse kushërira ime më tha që celulari i ishte fikur”, kujton motra e Michaela.

Me mbërritjen e saj në Greqi i ka dërguar mesazh nënës: “Jam mirë, mos u shqetësoni, edhe nëse nuk përgjigjem për një kohë. Do të kthehem më 13 janar”.

Të njëjtin mesazh i ka dërguar edhe më 11 janar ish-bashkëshortit. Ajo që i bëri përshtypje familjareve ishte se në kushte normale do të kthehej ditën që kishte thënë pasi kishte dy fëmijë, 11 dhe 6 vjeç.

Të dielën e datës 16 janar, teksa 38-vjeçarja ishte zhdukur prej ditësh, motra e fotografit ka kontaktuar policinë.

Para vdekjes së saj, Michaela – sipas ish-bashkëshortit të saj – ka biseduar me një taksist grek, i cili e ka marrë nga aeroporti i Selanikut dhe e ka lënë disa kilometra më poshtë. Gruaja i ka kërkuar celularin dhe të nesërmen i ka telefonuar për ta çuar në Kavallë, nga ku ka dashur të marrë anijen.

Komunikimi i dyshimtë

Gruaja ka kontaktuar me taksistin më 11 janar, me pas është dërguar mesazhi nga celulari per familjen. I dyshimte eshte fakti se për 175 km fotografes iu kërkua të paguante shumën e lartë prej 300 euro.

Policia greke mori një telefonatë për zhdukjen e tij më 13 janar. Tre ditë më vonë, trupi i Michaela u mor nga një zonë detare pranë hotelit.“Nuk më pëlqeu ky djalë”

“Pse”-të që munduan motrën e Michaela-s e çuan atë të telefononte në hotel. Zilja e telefonit, ajo donte që dikush ta merrte për t’i dhënë disa informacione të dobishme. Kur ajo arriti të kontaktonte një nëpunës, ai i tha se do ta thërriste përsëri brenda një minute…

“Nuk më pëlqeu ky djalë”, thotë motra e Michaelës për nëpunësin e hotelit, i cili e thirri atë dy orë më vonë, nuk i dha asnjë informacion për ta ndihmuar dhe më pas i tha se hoteli ishte i mbyllur. Në atë moment, motra e 38-vjeçares ka pyetur veten automatikisht se si ishte e mundur që motra e saj të shkonte atje pasi ishte e mbyllur.

“Diçka nuk shkonte”, tregon e motra, duke treguar se historia ka boshllëqe dhe kontradikta.

38-vjeçarja Michaela në llogarinë e saj personale në Facebook, ka dhënë përshkrimin e mëposhtëm në një mënyrë të thjeshtë por të pasur për t’u prezantuar publikut: një profesioniste ëndërrimtare.

Leave a comment