Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Stuhia e borës shkakton aksident masiv, 40 automjete përplasen mes tyre

aks-780x405

Stuhia e madhe e borës që ka goditur Republikën Çeke shkaktoi një aksident të madh zinxhir me automjete, duke mbyllur plotësisht një nga autostradat kryesore pranë kryeqytetit Pragë.

Policia tha se rreth 40 automjete dhe kamionë u përfshinë në turmën në autostradën D5 si pasojë e aksidentit që ndodhi 33 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit.

Autostrada D5 është një nga dy rrugët kryesore që lidh Pragën me Gjermaninë, e cila do të qëndrojë e mbyllur për orë të tëra.

Shërbimi rajonal i shpëtimit tha se të paktën gjashtë persona u plagosën. Dy prej tyre u transportuan me helikopterë në një spital në Pragë.

Instituti Hidrometeorologjik Çek paralajmëroi se gjatë ditës së sotme priten reshje bore në të gjithë Republikën Çeke.

Leave a comment