Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Scholz kundër thirrjeve për ndalimin e vizave për rusët

-640-0-c02fc0ae9db34a34bb2c14cf40bcbae0

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka refuzuar mbështetjen ndaj thirrjeve në rritje për ndalimin e vizave turistike për rusët në të gjithë Bashkimin Evropian.

Duke folur në Oslo, pas një takimi me liderët skandinavë, Scholz tha se “kjo nuk është lufta e popullit rus, është lufta e Putinit dhe ne duhet të jemi të qartë për këtë”.

“Është shumë e rëndësishme që ne të kuptojmë se ka një numër të madh njerëzish që po ikin nga Rusia sepse nuk janë dakord me regjimin rus”, tha Scholz në një konferencë për shtyp të hënën.

Muajin e kaluar, Finlanda dhe Estonia ishin ndër vendet kryesore kur bëhet fjalë për thirrjet që BE-ja të zgjidhte çështjen e rusëve duke përfituar nga “hapësira e sanksioneve”, e cila u lejon atyre të udhëtojnë në BE.

Ka shqetësime se kjo i lejon rusët të përdorin aeroportet ndërkombëtare si Helsinki për të udhëtuar lirshëm, për të shkuar me pushime dhe për të shmangur pasojat që supozohet të sjellin sanksionet.

Kryeministrja finlandeze Sanna Marin, e cila mbështet ndalimin, tha se ishte një çështje që Bashkimi Evropian duhet ta diskutojë.

Related Posts

Leave a comment