Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Disa javë pas vizitës së Nancy Pelosi, SHBA dhe Tajvani njoftojnë bisedimet zyrtare tregtare

auto_141660800018

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se do të fillojnë negociatat formale tregtare me Tajvanin, disa javë pas një vizite të diskutueshme të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi.

Raundi i parë i bisedimeve pritet të fillojë në “fillim të vjeshtës”, tha Zyra e Përfaqësuesit të Tregtisë së SHBA, raporton BBC.

Diskutimi i tyre do të përfshijë bisedime mbi lehtësimin e tregtisë, tregtinë dixhitale dhe standardet kundër korrupsionit.

Marrëdhëniet mes SHBA-së dhe Kinës kanë qenë gjithnjë e më të tensionuara pas vizitës së zonjës Pelosi.

Iniciativa SHBA-Tajvan për Tregtinë e Shekullit 21 u zbulua për herë të parë në qershor, me të dyja palët duke thënë se kishin “arritur konsensus mbi mandatin e negociatave”.

Related Posts

Leave a comment