Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Arrestimi i rusëve në Gramsh/ Shtohen dyshimet për spiunazh, hynë në Shqipëri në tre drejtime të ndryshme, çfarë është zbuluar nga bisedat

auto_vx1661160993

Të tjera detaje janë zbuluar për tre shtetasit rusë dhe ukrainas, të arrestuar nga autoritetet shqiptare mbrëmjen e së shtunës pas sulmit ndaj ushtarëve në Uzinën e Përpunimit të Armëve në Gramsh.

Gazetarja e Top Channel Dorjana Bezat mëson e Fiodor Mihailoviç, Svetlana Timofoeva dhe Mikhail Zorin kanë hyrë në Shqipëri nga drejtime të ndryshme dhe jo në të njëjtën kohë, ç’ka është edhe karakteristike për organizimin e një grupi spiunazhi nga shërbimet inteligjente.

Ata kanë hyrë nga Muriqani, Porti i Durrësit dhe aeroporti i Rinasit në data të ndryshme përgjatë muajit gusht.

Autoritetet kanë sekuestruar pajisje elektronike e dronë në të cilat janë gjetur foto të objektivave ushtarake dhe strategjike jo vetëm në Gramsh, por edhe në vende të tjera në Shqipëri.

Çka është edhe më serioze, të ndaluarve iu janë gjetur komunikime komprometuese. Sipas autoriteteve shqiptare në këto komunikime është dokumentuar aktiviteti i sigurimit të informacioneve sekrete qe cenojnë sigurinë kombëtare.

Për 3 të arrestuarit rëndojnë 3 vepra penale “Goditja për shkak të detyrës”, “Dhënia e informatave sekrete”, dhe “Sigurimi i informatave”, kryer në bashkëpunim .

Gjetjet, grupi hetimor po i konsulton me NATO-n.

Related Posts

Leave a comment