Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Paraqitet libri ” KUDHES PERIVOLI, – brezat qe bene historine”

300340333_1252795358880192_1743964473485613502_n
Moren pjese banore te Kudhesit dhe të ftuar nga Bashkia e Himarës si dhe pushues të shumtë.
Në paraqitjen e këtij botimi me natyrë historike dhe njohëse morën pjese dhe pershendeten Kryetari i Bashkise Himare, Z. Gjergji Goro, Znj. Vilma Bello, Zevendesministre e Turizmit, Znj. Irena Toçi, Shtepia Botuese Toena, Z. Fate Velaj, ish deputet e studiues dhe miq e dashamires te bashkeautoreve Thoma Leka & Aleksandra Cani.
Libri ka nis me nje thenie te Panajot Gjiknurit :
” Historia e fshatit Kudhes eshte potesisht e denje dhe e nderuar, eshte deshmi e nje fshati a populli auotokton me jete shumeshekullore, e nje fshati a populli me parime, karakter a seder, i cili ka guxuar, ka luftuar per liri e te drejta dhe ka punuar per nje jete te ndershme…”
 Libri eshte nje studim i thelluar, monografi, ku shprehet, historia e Kudhes Perivolit, arkeologjia, omonimia, fiset, trashegimia kulturore, kenget e bejtet, Lufta Antifashiste, trajtimi politik dhe ekonomik pas viteve ’45, kurbeti per afer dy shekuj, puna e njerezve te mire e te talentuar ne bujqesi e blektori, kulinaria, traditat, shprehjet dhe nje fjalor i fshatit, njerez te vecante dhe mbyllet me kapitullin “… Sot dhe me tej”, shpalosen resurset e vecanta, qe Kudhes Perivoli te kthehet nje fshat me atraksion turistik.
Libri eshte nje risi ne llojin e vet dhe lexues te tij do te jene edhe vizitore e turiste, qe do te vijne ne fshat a krahine.
Libri ka 496 faqe, ka foto te rralla dhe eshte nje botim cilesor i Shtepise Botuese TOENA.

Leave a comment