Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

IKMT prish dy pishinat e resortit në Golem, reagon Ministria e Brendshme: Ja e vërteta për aksionin dhe Ajet Zyberin

640-0-1662105246xikmt-854

Inspektorë të Inspektoratit Të Mbrojtjes së territorit mëngjesin e sotëm kanë shkuar pranë ambienteve të “Prestige Resort” në plazhin e Golemit, për të shembur dy pishinat e ndërtuara pa leje.

Pak javë më parë IKMT i prishi edhe murin rrethues të hotelit “Prestige”, që bllokonte shëtitoren në Golem.

Ministria e Brendshme ndërkohë ka reaguar me një deklaratë, pas akuzave nga mediat e pronarit të “Prestige Resort”

Reagimi

Sot strukturat e Inspektoriatit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit kanë rifilluar operacionin “Bregdeti Ynë”, i cili është ndërprerë gjatë muajve qershor, korrik dhe gusht, për të rinisur në shtator.

Ky operacion ka synuar rivendosjen e ligjshmërisë në bregdet dhe deri tani ka prishur 434 objekte të paligjshme në vijën bregdetare.

Ndërhyrja e sotme për rikthimin e rreth 4 mijë metrave katrorë rërë e det të kthyera në beton, përpara një resorti ku një pjesë e zhvillimeve edhe në brendësi të zonës së pishave janë ndërtime të paligjshme për qëllime fitimi, është trajtuar nga mediat e zotit Irfan Hysenbelliu si sulm ndaj linjës editoriale të tyre.

Related Posts

Leave a comment