Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Një grua me origjinë ukrainase në krye të NATO-s?

-640-0-1662633093xcapturee-298

Zëvendës kryeministrja kanadeze, Chrystia Freeland është një nga kandidatët për postin e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s.

Lajmi u bë i ditur nga transmetuesi kanadez “CBC News”.

Të paktën katër burime të ndryshme – në Otawa, Washington dhe Bruksel, ku ndodhet selia e NATO-s – thanë se emri i Freeland ishte diskutuar prej disa muajsh në qarqet ndërkombëtare të mbrojtjes dhe sigurisë si një pasardhëse e mundshme e Sekretarit të Përgjithshëm aktual Jens Stoltenberg.

“Ka disa gra shumë të kualifikuara që do të ishin kandidate shumë të mira… Duket se ka një vrull që një grua të jetë sekretarja e ardhshme e përgjithshme”, tha një zyrtar i lartë i NATO-s në kushte anonimiteti.

Vetë Freeland të mërkurën shmangu një pyetje të drejtpërdrejtë në lidhje me kandidaturën e saj, duke përmendur se ajo “tashmë ka dy punë” – pozicionet e zëvendës kryeministres të Kanadasë dhe ministres së Financave.

Mandati i Stoltenberg do të përfundonte këtë muaj, por udhëheqësit e NATO-s, të shqetësuar pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, e zgjatën atë deri në vitin 2023.

Diskutimi serioz i zëvendësimit të Stoltenberg vazhdoi në fillim të vitit 2020, shumë përpara afatit të Sekretarit të Përgjithshëm aktual.

Në verën e vitit 2021, botimi amerikan “Politico” shkroi se tre ish-presidentet e vendeve të NATO-s – Kolinda Grabar-Kitarović nga Kroacia, Dalia Grybauskaite nga Lituania dhe Kersti Kaljulaid nga Estonia ishin ndër kandidatët kryesorë.

Burime në Bruksel thanë se emri Freeland u shfaq vjeshtën e kaluar.

Ajo flet rrjedhshëm anglisht, rusisht, polonisht, frëngjisht, spanjisht, italisht dhe gjuhën ukrainase.

Ajo ka të ngjarë të shihet si një favorite kryesor në një kohë kur Aleanca po përpiqet të qëndrojë së bashku mes një lufte të madhe në Evropë.

Njohuria e saj për Rusinë dhe funksionimin e brendshëm të Kremlinit do të ishte gjithashtu një plus i madh.

Freeland është me origjinë ukrainase, ajo ka lindur nga një nënë ukrainase.

Related Posts

Leave a comment