Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

“Nga se frikësohet Berlini?”: Ukraina presion ndaj Gjermanisë për më shumë pajisje ushtarake

-640-0-0ad10710d4d9e57f4f70da8a457f261e

Ukraina ka rritur presionin ndaj Gjermanisë për të ofruar më shumë pajisje ushtarake.

Kurse Kievi vazhdon kundër-ofensivën në lindje dhe jug kundër forcave ruse.

Dmytro Kuleba, ministri i Jashtëm ukrainas, akuzoi qeverinë gjermane se ka injoruar kërkesat e Kievit për tanke Leopard dhe automjete luftarake të këmbësorisë Marder.

Sipas tij, Berlini kishte dhënë vetëm “frikë dhe justifikime abstrakte” se pse nuk po siguronte më shumë pajisje.

“Sinjale zhgënjyese nga Gjermania, teksa Ukraina ka nevojë për Leopardët dhe Marders tani, për të çliruar njerëzit dhe për t’i shpëtuar ata nga gjenocidi”, ka thënë ai.

Kuleba ka shtuar se nuk ka asnjë argument të vetëm racional se pse këto armë nuk mund të furnizohen. “Nga çfarë frikësohet Berlini, nga çfarë nuk ka Kievi?”, ka vijuar ai.

France To Discuss Legalizing Assisted Suicide
Keep Watching

Ai ka folur pas një takimi me homologen e tij gjermane, Annalena Baerbock, në Kiev, në fundjavë.

Politikanja e Partisë së Gjelbër, e cila kishte udhëtuar me tren nate për vizitën e saj të dytë si ministre e Jashtme në kryeqytetin ukrainas, premtoi mbështetje të mëtejshme nga Gjermania.

Sipas saj, përparimet e bëra nga ushtria ukrainase në zmbrapsjen e forcave ruse ishin një “argument i mirë” për dërgimin e armëve nga perëndimi.

Por kur u shty nga Kuleba për të mbështetur në mënyrë specifike dërgimin e tankeve Leopard 2, Baerbock ka thënë se “tashmë po dorëzojmë armë të rënda”.

Më pas renditi sistemet e armëve që Gjermania kishte dërguar në Ukrainë, duke iu referuar programit shumëpalësh të shkëmbimit dhe marrëveshjeve që ka me partnerët e tjerë perëndimorë.

Besohet se Baerbock dëshiron të rrisë pjesëmarrjen gjermane, por së pari duhet të fitojë mbështetjen e partive të tjera në qeverinë e koalicionit trepalësh.

Të tjerët në partinë e saj, të udhëhequr nga bashkë-udhëheqësi Omid Nouripour, mbështetën thirrjet për një dorëzim të shpejtë në Ukrainë të tankeve Leopard.

Anton Hofreiter, një anëtar udhëheqës i Partisë së Gjelbër, ka thënë se “herët a vonë, ne nuk do të kemi zgjidhje tjetër veçse të dërgojmë tanke luftarake moderne perëndimore në Ukrainë”.

Po ashtu edhe anëtarët e partisë Demokratike të Lirë pro-biznesit dhe aleancës konservatore të opozitës CDU/CSU i kanë mbështetur thirrjet.

Vetëm partia socialdemokrate e kancelarit Olaf Scholz shihet të jetë hezituese.

Hezitimi i Scholz-it shihet nga disa si një kujdes për përkeqësimin e mëtejshëm të tensioneve me Moskën dhe nervozizëm për një krizë energjetike që po përdoret nga grupet në të majtë dhe në të djathtë për të larguar një pjesë të elektoratit nga mbështetja e Ukrainës.

Scholz ka këmbëngul se armët e dorëzuara nga Gjermania “po kontribuojnë në faktin se tani është e mundur që në betejën në frontin lindor të ndryshohet rezultati pikërisht në mënyra që po shohim”.

Edhe pse raportet fillestare të kundërofensivës ukrainase po rridhnin javën e kaluar, ministrja e mbrojtjes, Christine Lambrecht, përjashtoi mundësinë e rritjes së furnizimeve me armë në Ukrainë.

Ajo ka thënë se rezervat e Gjermanisë ishin varfëruar dhe se duhej të mbante furnizimet për të siguruar që vendi mund të mbrohet derisa të mund të përdorte një paketë prej 100 miliardë eurosh e premtuar nga Scholz në shkurt për të blerë më shumë pajisje.

“The Guardian”

Related Posts

Leave a comment